Kontrakty terminowe z nowym mnożnikiem

DI
opublikowano: 23-09-2013, 10:14

Dziś GPW wprowadziła do obrotu kontrakty terminowe na WIG20 z mnożnikiem 20 zł

Kontrakty z nową wielkością mnożnika docelowo zastąpią obecnie notowane z mnożnikiem 10 zł

Zmiana mnożnika dotyczy także przyszłych kontraktów terminowych na WIG30 

Początek jesieni to czas sporych zmian na warszawskim parkiecie. 23 września br. GPW nie tylko rozpoczyna obliczanie i publikację nowego indeksu największych spółek, czyli WIG30, duże zmiany wprowadzane są także na rynku kontraktów terminowych. Dziś w obrocie giełdowym pojawiły się kontrakty terminowe na WIG20 z mnożnikiem 20 zł. Docelowo zastąpią one obecnie notowane kontrakty z mnożnikiem 10 zł.
W wyniku zmiany mnożnika wartość nominalna kontraktu oraz wartość minimalnej zmiany kursu kontraktu wzrośnie dwukrotnie i wynosić będzie 20 zł. W związku z tym zmiana kursu kontraktu o 1 punkt indeksowy będzie dla inwestora oznaczać zysk lub stratę wysokości 20 zł zamiast obecnie 10 zł (zysk/strata bez uwzględnienia opłat).

Najważniejszą zaletą nowych kontraktów jest dwukrotnie większa wartość kroku notowania w stosunku do kontraktów obecnie notowanych, znacznie poprawiająca atrakcyjność kosztową kontraktu. Przy założeniu, że prowizje pobierane od inwestorów pozostaną na niezmienionym poziomie, inwestorzy po raz pierwszy uzyskają możliwość osiągnięcia dodatniej stopy zwrotu po zmianie kursu kontraktu o krok notowania, czyli o 1 punkt indeksowy. W obliczu obserwowanej od dłuższego czasu bardzo niskiej zmienności kursów kontraktów, zmiana ta może mieć fundamentalne znaczenie dla giełdowych inwestorów.

Kontrakty na WIG20 z mnożnikiem 20 zł docelowo zastąpią obecnie notowane instrumenty. Migracja na kontrakty z nowym mnożnikiem będzie następowała stopniowo.

Harmonogram przewiduje okres równoległego notowania kontraktów z mnożnikiem 10 zł i kontraktów z mnożnikiem 20 zł. Inwestorzy będą mieli czas na zapoznanie się
z zaletami nowych instrumentów oraz przeniesienie pozycji zajętych w obecnych kontraktach na nowe kontrakty. Jednocześnie wraz z wygaśnięciem wrześniowej serii kontraktów z mnożnikiem 10 zł (serii FW20U13) do obrotu giełdowego nie zostanie wprowadzona kolejna seria tych kontraktów. Ostatnią serią kontraktów obecnie notowanych z mnożnikiem 10 zł będzie seria FW20M14. Zakończenie migracji na nowe kontrakty planowane jest najpóźniej do 20 czerwca 2014 r. Proces ten może trwać krócej w przypadku braku otwartych pozycji na którejkolwiek z ostatnich serii obecnie notowanych kontraktów. Wówczas będzie możliwe zawieszenie notowań takich serii aż do ich wygaśnięcia i automatycznie migracja może zakończyć się wcześniej.

Opłaty operacyjne, jakie GPW będzie pobierać od Członków Giełdy z tytułu zawierania transakcji nowymi kontraktami, będą identyczne do obecnie obowiązujących (dotyczy to zarówno opłat pobieranych od transakcji sesyjnych, pakietowych, jak również od animatorów rynku). GPW nie planuje określać wyższych stawek opłat od nowych kontraktów. Jeśli finalne prowizje pobierane od inwestorów zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie, inwestorzy uzyskają znaczący wzrost atrakcyjności nowego instrumentu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu