GPW: WIG 20 zakończył poniżej 1500 pkt.

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 04-12-2003, 16:18

Sesja zakończyła się wyraźnym spadkiem. Pogorszenie nastrojów przyszło z giełd zachodnich, gdzie sprzedawano akcje w obliczu testowania historycznych szczytów przez eurodolara. Bardzo niska aktywność handlujących świadczy, że najwięksi inwestorzy wciąż czekają na lepsze warunki do kupna akcji. Senne notowania urozmaicili arbitrażyści, którzy zafundowali rynkowi emocjonującą końcówkę i spadek WIG 20 zdecydowanie poniżej 1500 pkt.

W trakcie sesji bardzo słaby był PKN Orlen. Agencja Dow Jones Newswires, powołując się na własne źródła, poinformowała, że 11 grudnia rada nadzorcza może decydować o odwołaniu prezesa Zbigniewa Wróbla, co zdaniem analityków postawi pod znakiem zapytania realizacje założonej przez koncern strategii w tym połączenie z MOL. Tymczasem na sesji 10 grudnia wejdzie do obrotu 7,5 mln akcji płockiej spółki.

Najwyższe obroty zanotował BRE. W pierwszych minutach handlu przeprowadzono umówione transakcje akcjami tego banku na łączną kwotę 56 mln zł. Tymczasem niedługo kończy się proceduralne wezwanie na akcje BRE ogłoszone przez głównego udziałowca Commerzbank po cenie nieco niższej od kursu rynkowego. W trakcie sesji przecenie opierały się m.in. BPH PBK, Pekao i Prokom. Jednak dramatyczna końcówka doprowadziła do spadku kursów wszystkich komponentów głównego indeksu poza Świeciem. MSP rozpoczęło negocjacje w sprawie sprzedaży resztówki akcji producenta papieru.

Na szerokim rynku uwagę skoncentrowały na sobie spółki, które zamierzają lub wyemitowały już nowe akcje. Nie zwalnia tempa Duda. Kurs rósł wczoraj kolejny raz z rzędu niemal 5 proc. Niedawna emisja mięsnej spółki rozeszła się na pniu. Farmacol odbił po mocnym spadku w środę z powodu ustalenia prawa poboru. Proceduralna zniżka zabrała ponad 60 proc. Mocno rośnie wycena Invar Biuro System. Zwyżce towarzyszyły bardzo duże obroty. Spółka zapowiada, że na koniec tego roku zarobi na czysto 2 mln zł wobec strat we wcześniejszych latach i oczywiście szykuje się do sprzedaży nowej emisji

akcji. Telmax notował niewielki wzrost. To kolejna spółka, która zapowiada przeprowadzenie emisji walorów. Atmosferę wokół Telmaxa podgrzewają plotki o możliwym przejęciu niewielkiego integratora.

Tymczasem zniżkował kurs Boryszewa. Producent boryga chce wyemitować akcje dla inwestorów finansowych i niebawem wejść do indeksu WIG 20. Stracił również Impexmetal. Spółka koryguje ostatnią zwyżkę związaną z finalizacją transakcji sprzedaży huty Zawiercie za 200 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: WIG 20 zakończył poniżej 1500 pkt.