GPW zma pretekst do wzrostów

KNS
opublikowano: 26-06-2009, 08:03

Nikogo już nie dziwi fakt, że odpowiedzi na  pytanie "jak rozpocznie się sesja na warszawskiej giełdzie" należy szukać za Oceanem. Tym razem sygnały jakie napłynęły zza Wielkiej Wody dają powody do lekkiego optymizmu.

Początek sesji na Wall Street zapowiadał realizację czerwonego scenariusza jednak indeksy szybko zabrały się za odrabianie strat i na finiszu lśniły głęboką zielenią.

Amerykańskim graczom nie spodobały się dane z amerykańskiego rynku pracy, które wypadły gorzej od prognoz. Jednak zaraz po słabym otwarciu strona popytowa szybko przystąpiła do ataku. Miała ku temu dobre warunki. Na Wall Street trwa bowiem „windows dressing”. Inwestorów ucieszył również wynik kwartalny Palm. Co prawda producentowi urządzeń mobilnych nie udało się osiągnąć zysku, jednak strata była mniejsza niż oczekiwano, dzięki czemu kurs akcji powędrował na północ. Istotne dla wczorajszego handlu była również zapowiedź Fedu planów ograniczenia pomocy rządowej. Według wielu specjalistów, recesja zbliża się ku końcowi, a sytuacja na rynkach finansowych powoli wraca do stabilności.

Na finiszu S&P, DJ i technologiczny Nasdaq zyskały lekko ponad 2 proc. Pocieszające jest oddalanie się głównego wskaźnika od poziomu 900 punktów. Jeżeli ten scenariusz udałby się powtórzyć i dzisiaj, jest szansa, że cały tydzień tamtejsze indeksy zakończą na plusie. Śladem amerykańskich parkietów podążyły dzisiaj rano giełdy azjatyckie, jednakże ich wpływ (patrz wczorajsza sesja) na przebieg europejskich sesji jest często „niezauważalny”. Wzrosty na Wall Street dają nadzieję na zielone rozpoczęcie handlu w Eurolandzie, w tym również na GPW.

Tydzień kończymy mało znaczącymi raportami. Na dwie godziny przed końcem sesji na GPW poznamy majowe przychody i wydatki Amerykanów. Prognoza w obu przypadkach mówi o wzroście rzędu 0,4 proc. Również o godzinie 14:30 zostanie odczytany wskaźnik bazowych wydatków konsumpcyjnych. Wyższe wydatki i niższy wskaźnik wydatków bazowych wsparłyby obóz kupujących. Tuż przed godziną 16 światło dzienne ujrzy czerwcowy indeks nastroju Uniwersytetu Michigan. Oczekiwania rynku mówią o niewielkiej poprawie wskaźnika. Jednak ponieważ jest to drugi odczyt w tym miesiącu tego indeksu – jego wpływ będzie znikomy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KNS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / GPW zma pretekst do wzrostów