Czytasz dzięki
Partnerem podcastu jest BNP

Gra o duże pieniądze (PODCAST)

opublikowano: 05-06-2020, 06:00

Goście „PB do słuchania" opowiadają o budowie biznesu w branży gier, pracy nad kolejnymi tytułami, potencjale nowych technologii i inwestycyjnej atrakcyjności spółek giełdowych z branży

Jest w Polsce taka branża, w której dosłownie w ciągu kilku lat zaroiło się od milionerów, a nawet pojawiło się kilku miliarderów. Gry na komputery osobiste, konsole i smartfony stały się polską specjalizacją, a krajowe firmy podbijają rynki międzynarodowe - dość wspomnieć, że CD Projekt pod względem kapitalizacji jest największą spółką na warszawskiej giełdzie, a o tytuł najcenniejszej europejskiej spółki walczy z Ubisoftem, czyli francuskim gigantem, który ma portfelu wiele dobrze znanych graczom marek.

W najnowszym odcinku „PB do słuchania" można dowiedzieć się tego, skąd wzięła się polska branża gejmingowa, gdzie jest i dokąd zmierza. Gośćmi są menedżerowie, którzy odnieśli w tej branży niekwestionowany sukces i tacy, którzy dopiero rozwijają nowe projekty, ale - kto wie - może też staną się gwiazdami. Spółki gejmingowe są tez bardzo gorącym towarem na warszawskiej giełdzie, więc w podkaście nie mogło zabraknąć rozmowy z analitykiem giełdowym, który mówi, na co warto zwracać uwagę przy ocenie poszczególnych spółek.

Pierwszy rozmówca to jeden z nielicznych w Polsce giełdowych miliarderów. Krzysztof Kostowski w latach 90. zaczynał od handlu na giełdach komputerowych, a potem bezcenne doświadczenia zdobywał w hurtowni oprogramowania. Teraz stworzony i kierowany przez niego Playway jest potentatem w segmencie symulatorów i zrzesza w jednej grupie kilkadziesiąt zespołów deweloperskich, które regularnie wypuszczają nowe tytuły i przynoszą stabilne zyski akcjonariuszom. Menedżer opowiada o swojej ścieżce kariery i o tym, czy zamieniłby pracę na zasłużony relaks.

Drugi gość to Grzegorz Miechowski, prezes 11 bit studios. Przed laty sam zajmował się renderowaniem grafiki, ale teraz, w szybko rosnącej firmie, w samym procesie tworzenia gier dokłada zazwyczaj tylko cegiełkę koncepcyjną - tak było w przypadku hitu This War of Mine, który został zainspirowany lekturą książek o wojnie w byłej Jugosławii. Menedżer zastanawia się m.in. nad tym, skąd wziął się sukces Polaków w branży i co sprawiło, że w kraju wyrosło tyle znaczących spółek. Może trzeba bardziej doceniać polskie politechniki?

Choć dzisiaj gramy głównie na konsolach i komputerach, a także na smartfonach, za kilka lat branża może wyglądać inaczej. Coraz więcej tytułów wydawanych jest z myślą o sprzęcie VR, pozwalającym na całkowite zatopienie się w świecie gry. O potencjale tego segmentu i o tym, co jest potrzebne, by rozwinął się jeszcze bardziej, mówi Aleksander Caban z zarządu Carbon Studio, które wydaje właśnie gry VR.

Ostatniej rozmowy powinni posłuchać przede wszystkim ci, którzy interesują się nie tylko graniem, ale też zarabianiem na grach. Michał Wojciechowski, analizujący branżę w Ipopema Securities, mówi o atrakcyjnych celach inwestycyjnych, selektywnym podejściu do producentów i o tym, na co warto zwracać uwagę w rachunku wyników spółek gejmingowych.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
×
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane