Gracze wierzą w rząd Marka Belki

Marek Knitter
opublikowano: 19-05-2004, 00:00

Ceny obligacji drugi dzień z rzędu szły w górę. Inwestorzy zaczynają wierzyć, że rząd Marka Belki w kolejnym podejściu uzyska wymagane poparcie w Sejmie.

Rynek wtórny otworzył się powyżej poniedziałkowego zamknięcia. Pojawiające się w mediach wypowiedzi polityków o próbach zawarcia kompromisu w sprawie poparcia dla rządu Marka Belki zostały pozytywnie odebrane przez inwestorów. Przez większą część dnia na rynku przeważał popyt. Ceny obligacji szybko szły w górę. Inwestorzy chętnie kupowali papiery skarbowe niemal ze wszystkich segmentów. Od piątku rentowność dwuletnich obligacji spadła o 15 pkt bazowych, pięcioletnich o ponad 30 pkt bazowych, a dziesięcioletnich — o 23 pkt bazowe.

Jeżeli pozytywny trend utrzyma się, to jest szansa, że dzisiejszy przetarg obligacji będzie udany dla resortu finansów. Podaż pięcioletnich obligacji wynosi jednak zaledwie 1,7 mld zł. Jeżeli zainteresowanie graczy będzie duże, a dochodowość na aukcji będzie zbliżona do rynkowej (około 7,40 proc.), to resort z pewnością przeprowadzi w czwartek dodatkową aukcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane