Grajewo buduje drugą nogę

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 07-06-2010, 00:00

Sprzedaż dla budownictwa w ciągu roku powinna osiągnąć 100 mln zł, czyli 8-10 proc. obrotów.

Sprzedaż dla budownictwa w ciągu roku powinna osiągnąć 100 mln zł, czyli 8-10 proc. obrotów.

Niełatwa sytuacja w polskiej branży meblarskiej odbiła się na kondycji dostawców komponentów, w tym Grajewa. Dodatkowo na wyniki z pierwszego kwartału negatywnie wpłynęła długa i ostra zima.

— Chcemy zacząć budować drugą nogę biznesu, by uniezależniać się od rynku meblowego — mówi Wojciech Gątkiewicz, prezes Grajewa.

Spółka wprowadza na rynek produkt dedykowany rynkowi budowlanemu — płytę MFP.

— Nie chcieliśmy budować nowego zakładu. Zależało nam na tym, żeby przebudować istniejące linie w taki sposób, by mogły wytwarzać nowe produkty — tłumaczy prezes.

Prace nad tym projektem trwały od późnej jesieni ubiegłego roku. Grajewo nie poniosło właściwie kosztów związanych z uruchomieniem produkcji nowego rodzaju płyty.

— Kosztowało nas to tylko — albo aż — myśl ludzką, czas i przeróbki w procesie technologicznym — mówi Wojciech Gątkiewicz.

Spółka uzyskała już wymagane certyfikaty. Do produkcji płyty MFP przystosowany jest na razie zakład w Wieruszowie (spółka Prospan).

— Właściwie gotowy jest też zakład w Grajewie. To, kiedy zacznie wytwarzać płytę MFP, zależy od popytu — informuje Wojciech Gątkiewicz.

Na razie odbiór rynkowy jest pozytywny. Płyta MFP ma podobne zastosowania do płyty OSB, ale jest o kilkanaście procent tańsza.

— Zainteresowanie sieci handlowych i dużych hurtowni jest spore — mówi prezes.

Po upływie roku od poszerzenia oferty Grajewo chciałoby mieć około 100 mln zł przychodów ze sprzedaży nowego asortymentu, czyli odpowiadałby on za 8-10 proc. przychodów grupy. Udział ten ma wzrastać w kolejnych latach. Rentowność na poziomie EBITDA szacowana jest na 10 proc.

— Powoli będziemy zastępować produkcją płyt MFP wytwarzanie płyt surowych, które są najmniej rentowne —mówi Wojciech Gątkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu