Grajewo czeka na Azoty

Anna Bytniewska
opublikowano: 26-01-2007, 00:00

Pfleiderer chce podwoić produkcję żywic. Może na tym skorzystać Kędzierzyn.

Pfleiderer chce podwoić produkcję żywic. Może na tym skorzystać Kędzierzyn.

Wiosną Pfleiderer Grajewo ma rozpocząć budowę wytwórni żywic w należącym do niego kędzierzyńskim Silekolu. To ważny komponent płyt dla przemysłu meblarskiego. Dzięki inwestycji za 20 mln zł giełdowa spółka zwiększy produkcję żywic ze 170 tys. do 340 tys. ton rocznie. Silekol mógłby się wtedy stać europejskim centrum zaopatrzenia koncernu.

Rada nadzorcza Pfleiderera wciąż jednak nie zapaliła zielonego światła dla budowy. Miała to zrobić pod koniec 2006 r., nowy termin to marzec. Paweł Wyrzykowski, prezes Grajewa, bagatelizuje problem.

— Decyzja o inwestycji w zwiększenie produkcji żywic już faktycznie zapadła. Rozpoczęliśmy wstępne prace — mówi prezes.

Szkopuł w tym, że Grajewo będzie potrzebowało dwa razy więcej mocznika. Produkują go Zakłady Azotowe Kędzierzyn, których częścią był niegdyś Silekol. Azoty jeszcze nie podjęły decyzji o zwiększeniu mocy. Powód jest prosty: państwowa firma czeka na decyzję o trzeciej próbie prywatyzacji. Resort skarbu podejmie ją na początku lutego. Przed zmianą właściciela zarząd może mieć więc problem z decyzją o inwestycjach.

Paweł Wyrzykowski wie, że decyzje szybko nie zapadną.

— Możemy kilkanaście miesięcy zaopatrywać się w mocznik na rynku. Potem interesuje nas tylko umowa 10-15-letnia — mówi prezes.

Bartłomiej Cząstkiewicz, prezes Kędzierzyna, twierdzi, że sprawa jest dopiero „w fazie deklaracji”, a prace nad zwiększeniem produkcji mocznika są niezależne od kontaktów handlowych z Silekolem.

Grajewo straszy, że jeśli Azoty mocznika nie dostarczą, to pójdzie do konkurencji. Czeka też na decyzję Kędzierzyna o budowie wytwórni metanolu, który także potrzebny jest do produkcji żywic. Nikt w Polsce go nie wytwarza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane