Grant dobrze wróży na przyszłość

Marta Filipiak
19-09-2005, 00:00

Capgemini otrzyma wsparcie na nowe centrum usług. Zachęta pozwala myśleć o kolejnych inwestycjach.

Na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów uchwaliła wieloletni program dla Capgemini Polska, firmy doradczo-informatycznej. Kwota wsparcia na utworzenie Europejskiego Centrum Usług IT i Outsourcingu w Krakowie wyniesie 3,41 mln zł. Jednak to nie wielkość pomocy jest dla firmy najistotniejsza.

— O lokalizacji w Polsce decydowaliśmy na podstawie wielu kryteriów ekonomicznych. Grant był tylko jednym z nich. To jednak bardzo pozytywny sygnał od rządu i może być argumentem przy kolejnych decyzjach o rozszerzaniu naszej obecności w Polsce — wyjaśnia Krystian Pracz, prezes Capgemini Polska.

Nowe lokalizacje

Capgemini zainwestuje w nowe centrum 32 mln zł.

— Zatrudnienie znajdzie w nim 900 osób. Zakończenie projektu jest przewidziane na koniec 2006 r., jednak wszystko zależy od tempa rekrutacji pracowników — mówi Krystian Pracz.

Według szacunków w najbliższym otoczeniu inwestycji powstanie około 40 nowych miejsc pra- cy, a realizacja projektu przy- niesie wpływy do budżetów: państwa i jednostek samorządu terytorialnego, wysokości ponad 20 mln zł.

Nie zrezygnujemy

Firma uważnie śledzi coraz bardziej zatłoczony rynek centrów usług.

— Za Polską przemawia bliskość do europejskich klientów, wspólna strefa czasowa i duży, wciąż rozwijający się rodzimy rynek. Oczywiście, że z biegiem czasu coraz korzystniejsze bę- dzie przenoszenie działalności do wschodnich krajów europejskich. Jednak zanim to nastąpi, chcemy osiągnąć taką skalę działania, by w dużym stopniu bazować na klientach lokalnych, a poza tym móc otwierać nowe oddziały w kolejnych państwach, jednocześnie rozwijając działające w Polsce — mówi Krystian Pracz.

— Centra usług w Polsce to inwestycje długoterminowe, podobnie jak w Irlandii, gdzie funkcjonują one od 15 czy 20 lat. Mogłoby to się zmienić, gdyby inne państwo było w stanie dostarczać taką samą liczbę wykształconych, władających obcymi językami pracowników co Polska. A to nie jest proste — dodaje Filip Topolewski, starszy specjalista PAIIZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Grant dobrze wróży na przyszłość