Granty na doradztwo dla MSP

opublikowano: 10-01-2018, 22:00

Mali i średni gracze, którzy planują przystąpić do przetargów publicznych za granicą, będą mogli ubiegać się o dotacje.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła niedawno konkurs na dofinansowanie firm MSP, których szefowie chcą poszerzyć wiedzę na temat międzynarodowych zamówień publicznych. Dotychczasowe nabory w ramach działania 2.2 programu Wiedza Edukacja Rozwój („Wsparcie na rzecz zarządzania strategicznego przedsiębiorstw i budowy przewagi konkurencyjnej na rynku”) nie cieszyły się dużą popularnością.

— W nowym konkursie nie zmienią się kryteria oceny wniosków. Nie powinno to jednak przełożyć się na większą liczbę składanych projektów. Rządowa agencja ogłosiła konkurs pod koniec grudnia, a przedsiębiorcy będą mogli powalczyć o granty od 31 stycznia do 28 lutego. Czasu na przygotowanie aplikacji mają niestety mało, biorąc pod uwagę okres okołoświąteczny i ferii zimowych w poszczególnych województwach — podkreśla Barbara Brzezińska, ekspert ds. innowacji i B+R w PwC.

Co ważne, wnioskodawca powinien mieć co najmniej trzyletniedoświadczenie w organizowaniu seminariów, warsztatów czy szkoleń, których celem jest przybliżenie przedsiębiorcom wiedzy na temat międzynarodowych zamówień publicznych. Budżet konkursu wynosi 2 mln zł. Przedstawiciele biznesu mogą starać się o dotacje w wysokości 90 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Za spełnienie kryteriów merytorycznych mogą otrzymać maksymalnie 100 pkt. PARP umożliwia przedsiębiorcom zdobycie dodatkowych 15 pkt. w ramach tzw. wytycznych premiujących.

— Wnioskodawcy uzyskają większą liczbę punktów, jeżeli ich eksperci działają w międzynarodowej sieć ekspertów lub partnerów specjalizujących się m.in. w pozyskiwaniu informacji o zamówieniach publicznych, w których mogliby uczestniczyć polscy przedsiębiorcy. Wspomniane sieci powinny działać w co najmniej trzech krajach Unii Europejskiej , a także w jednym azjatyckim i afrykańskim — tłumaczy Barbara Brzezińska.

Jak dodaje, premiowani będą przedstawiciele biznesu, którzy w swoim zespole odpowiadającym za zarządzanie projektem mają osobę z doświadczeniem w realizacji co najmniej dwóch przedsięwzięć szkoleniowych lub doradczych, w ramach których udzielana była pomoc de minimis. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy