„Grecja nigdy nie spłaci swoich długów”

opublikowano: 23-02-2015, 09:10

Europejscy liderzy powinni zaakceptować, że Grecja nigdy nie spłaci 366 mld USD swojego długu, twierdzą eksperci, z którymi rozmawiał CNBC.

- Musimy być realistami. Dług Grecji to teraz 175 proc. PKB; jest wyższy zanim to się wszystko zaczęło – powiedział  Kingsley Jones, założyciel i szef inwestycji w Jevons Global. - Popatrzecie na Japonię. Jej dług gwałtownie zbliża się do 300 proc. PKB. Pewnego dnia po prostu eksploduje. Nigdy nie zostanie spłacony, tak jak dług Grecji – dodał. 

Według kończącego się w lutym programu pomocy Grecji, który przedłużono o 4 miesiące, kraj ten ma zmniejszyć swoje zadłużenie do 110 proc. PKB do 2022 roku.

- Warunki obecnego porozumienia wymagają, aby Grecja miała pierwotną nadwyżkę budżetową powyżej 4 proc. przez ponad dekadę. Żaden kraj o zdrowej gospodarce nigdy nie zdołał tego osiągnąć. Dlatego uważam, że obecne warunki stawiane Grecji są niereealistyczne – powiedział Jones.

Choć rząd Grecji wycofał się z postulatu redukcji zadłużenia kraju, to eksperci uważają iż europejscy wierzyciele kraju muszą zdać sobie sprawę, że jest to nieuniknione jeśli Grecja ma pozostać w eurolandzie.

- To, co eurogrupa powinna zaakceptować, to że Grecja jest niewypłacalna i potrzebuje znaczącej redukcji długu. Powinni zrobić to w 2010 roku, ale wybrali zwiększenie długu i zepchnięcie problemu na później – powiedział Nicholas Ferres, dyrektor inwestycji w Eastspring Investments. - Grecja zanotowała redukcję 30 proc. PKB od szczytowego momentu, co jest porównywalne z Wielkim Kryzysem z lat 30. ubiegłego wieku. Oszczędności są nie do utrzymania – dodał.

Evan Lucas, strateg rynkowy z IG uważa, że Europa nigdy nie da zgody na darowanie części długu Grecji. 

- Jeśli popatrzeć na umowę z piątku, Grecja nie dostała nic, a Niemcy dostały wszystko, więc zmierzamy teraz do wyjścia Grecji z unii walutowej – powiedział.

Podobnie oceniają ekonomiści banku inwestycyjnego Barclay's, według których prawdopodobieństwo wyjścia Grecji ze strefy euro jest obecnie większe niż przed piątkowym porozumieniem. Według Morgan Stanley prawdopodobieństwo, że tzw. Grexit nastąpi w ciągu 3-6 miesięcy, wynosi obecne 25 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś,

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / „Grecja nigdy nie spłaci swoich długów”