Grecja tonie w morzu długów

DI
opublikowano: 14-09-2011, 00:00

II połowa września to okres wielu istotnych rozstrzygnięć, które ukierunkują rozwój wydarzeń w strefie euro i być może przyniosą ostateczne rozwiązanie problemu zadłużeniowego, co zapewne przyjęte byłoby z ulgą na światowych rynkach. Poszczególne kraje zrzeszone w unii monetarnej będą musiały wyrazić zgodę na powiększenie europejskiego funduszu stabilizacyjnego (EFSF), co jest niezbędnym krokiem w celu zapewnienia dalszej możliwości udzielania wsparcia finansowego zadłużonym krajom peryferyjnym strefy euro. Ponadto, nadal nie jest znany zakres udziału instytucji prywatnych w restrukturyzacji greckiego długu. Decyzja w tym względzie leży w wyłącznej gestii poszczególnych wierzycieli.

Jednak najwięcej obaw związanych jest z kolejnymi transzami pomocowymi dla najbardziej zadłużonej gospodarki spośród tzw. krajów peryferyjnych strefy euro — Grecji. Wizyta w kraju przedstawicieli tzw. Troiki (EBC, UE oraz MFW) nie poskutkowała zatwierdzeniem kolejnej transzy pomocowej w wysokości 8 mld euro. Znacząco zwiększyło się tym samym prawdopodobieństwo rychłego ogłoszenia przez grecki rząd niewypłacalności. Jednak nawet przy udziale wsparcia pomocowego z zewnątrz, sytuacja w kraju jest nie do pozazdroszczenia. Najnowsze dane wskazują na dalszy spadek PKB (za II kwartał o ponad -7 proc. rok do roku). To bezpośrednio przekłada się na spadek przychodów budżetowych i tym samym brak możliwości obsługi ogromnego ciężaru zadłużenia. Grecja skazana jest na podjęcie drastycznych reform fiskalnych, jednak ich wdrożenie opóźnia się przez znaczny opór polityczny, spowodowany masowymi protestami greckich obywateli.

Problem zadłużeniowy Grecji i innych krajów strefy euro to niejedyna bolączka inwestorów. Światową gospodarkę czeka spowolnienie, a jego siła w dużej mierze zależeć będzie od reakcji ze strony rządów państw. Z tego względu duże znaczenie będą miały decyzje amerykańskiego Kongresu w sprawie stymulacji fiskalnej. W czwartkowym przemówieniu prezydent Obama zaproponował serię rozwiązań, mających na celu pobudzenie wzrostu w największej gospodarce świata. Ich zatwierdzenie w obu izbach Kongresu, ze względu na oporną postawę Republi-

kanów, jest jednak mało prawdopodobne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grecja tonie w morzu długów