Greenspan ostrzega przed bańką

opublikowano: 19-08-2015, 17:48

Były szef Fed Alan Greenspan ostrzegł, że na rynku obligacji jest bańka spekulacyjna.

Alan Greenspan
Zobacz więcej

Alan Greenspan Bloomberg

W ostatnich dniach Greenspan w kilku wywiadach ostrzegł, że kiedy bańka pęknie rynkowe stopy procentowe mogą pójść w górę i wykoleić gospodarkę. Były szef Fed ocenił, że obecną sytuację na rynku obligacji można porównać z tym, co działo się na rynku akcji kiedy rosła tam bańka spekulacyjna. Greenspan przypomniał, że na rynku akcji bańki spekulacyjne charakteryzują się ekstremalnie wysoką relacją ceny do zysku. Wskazał, że ekstremalnie niskie rentowności sygnalizują to samo na rynku obligacji.

- Jeśli popatrzeć na rynek obligacji i zwrócić uwagę na ich cenę w relacji do płaconych przez nie odsetek to wygląda to na różnicę, która budziłaby nasze obawy gdyby chodziło o akcje. Powinniśmy mieć takie obawy – powiedział Greenspan. 

Były szef Fed zwrócił uwagę, że „normalne” rynkowe stopy procentowe zawsze wynosiły 4-5 proc. Rentowność obligacji 10-letnich USD utrzymują się poniżej 4 proc. od lata 2008 roku. W środę rentowność "dziesięciolatek" wynosi 2,21 proc.

- Zdusiliśmy stopy procentowe znacznie poniżej normalnego poziomu przez znaczny czas i jest niebezpieczeństwo, kiedy wrócą tam, gdzie były zawsze – powiedział Greenspan. - Są dwie możliwości. Albo wrócimy powoli do normalnego poziomu, albo nastąpi to w agresywny sposób. Historia uczy, że częściej mamy do czynienia z drugim przypadkiem. Skutki dla rynku nie będą dobre – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Greenspan ostrzega przed bańką