Gross: Fed stworzył „fake markets”

opublikowano: 10-10-2017, 10:47
aktualizacja: 10-10-2017, 10:48

Znany inwestor Bill Gross oskarża Fed, że jego polityka monetarna spowodowała anomalie na rynkach finansowych i zakłóciła kapitalizm, donosi Reuters.

- Myślę, że mamy „fake markets” – powiedział Gross podczas spotkania zorganizowanego przez fundusz Janus Henderson, dla którego pracuje.

Bill Gross
Zobacz więcej

Bill Gross Reuters/FORUM

Jego zdaniem, rentowności obligacji skarbowych USA powinny być wyższe w związku z redukcją przez Fed bilansu, ale są niższe i będą rosły tylko stopniowo. Gross uważa, że jest tak, bo inwestorzy gonią w poszukiwaniu rentowności w obliczu niskich spreadów, co jest skutkiem luźnej polityki monetarnej Fed.

- Nawet Chiny i Korea Południowa mają bardzo niskie poziomy korporacyjnych spreadów (…) Wszędzie jest tak wąsko, że trudno wybrać zwycięzcę z grupy, która jest fałszywa – powiedział Gross.

Po raz kolejny wezwał szefów banków centralnych, aby nie opierali swojej polityki na historycznych modelach, jak Reguła Taylora, czy krzywa Phillipsa, w tych nadzwyczajnych czasach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu