Czytasz dzięki

Grupa Santander i KUKE wspierają Pesę

opublikowano: 19-07-2020, 22:00

Ponad 32 mln EUR — taką kwotę otrzyma bydgoski producent taboru kolejowego za dostawę trzech pociągów na Białoruś.

Pesa kontynuuje dostawy taboru kolejowego 760M na Białoruś, realizowane w ramach kontraktu z 2017 r. o wartości 65,1 mln EUR. Nabywcą pociągów — sześcioczłonowych, spalinowych zespołów trakcyjnych klasy biznes przeznaczonych dla ruchu regionalnego — jest współpracująca z Kolejami Białoruskimi firma leasingowa, należąca do białoruskiego banku państwowego, który jest jednocześnie gwarantem transakcji. Dostawę i finansowanie podzielono na dwa etapy.

KUKE, którym kieruje Janusz Władyczak, w tym roku ubezpieczyło na
białoruskim rynku m.in. kontrakt polskiej spółki Trasko Inwest na budowę
centrum handlowego o wartości 49 mln EUR. W najbliższym czasie podobne
inwestycje na wschodnich rynkach planują ze wsparciem KUKE również inne firmy
budowlane.
Zobacz więcej

POCIĄG DO WSCHODU:

KUKE, którym kieruje Janusz Władyczak, w tym roku ubezpieczyło na białoruskim rynku m.in. kontrakt polskiej spółki Trasko Inwest na budowę centrum handlowego o wartości 49 mln EUR. W najbliższym czasie podobne inwestycje na wschodnich rynkach planują ze wsparciem KUKE również inne firmy budowlane. Fot. WM

Bieżące, sześcioletnie finansowanie w wysokości 32 mln EUR na zakup trzech pociągów białoruskiej stronie zapewniabankowa Grupa Santander. W zeszłym roku finansowania zbliżonej wysokości i w ramach tego samego kontraktu udzieliło Pekao. Oba kredyty ubezpiecza KUKE, instytucja wspierająca polskich eksporterów.

— Grupa Santander jest światowym liderem w finansowaniu objętym ubezpieczeniem agencji wsparcia eksportu. Współpracujemy z tego typu agencjami z całego świata i finansujemy bardzo różnorodne projekty, jednak zawsze kluczową kwestią jest dla nas wsparcie, jakie zapewniamy naszym klientom. Bardzo cieszy nas fakt, że wsparliśmy sprzedaż eksportową Pesy. Dodatkowo jest to dla Grupy Santander szczególnie istotna transakcja pod względem obecności na nowym rynku, jakim jest dla nas Białoruś. Jesteśmy przekonani, że ten rok będzie owocny w podobne transakcje, w których Grupa Santander weźmie udział — mówi Grzegorz Pojnar, menedżer trade finance w pionie bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej Santander Bank Polska.

Według Grupy Santander kwota transakcji jest znacząca, ale istotniejszy jest aspekt rozszerzenia współpracy z KUKE o ubezpieczeniekredytu dla nabywcy. To doświadczony ubezpieczyciel eksportowy — od 29 lat ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. W przeszłości testował ten konkretny schemat transakcji, wykorzystywany w dostawie taboru kolejowego Pesy na Białoruś, nie tylko ze wspomnianym wyżej bankiem Pekao, ale także dwukrotnie z Raiffeisenem w ramach wcześniejszych kontraktów bydgoskiego producenta ze wschodnim sąsiadem.

Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
×
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Schemat transakcji pozostaje niezmienny. Doskonale sprawdza się w praktyce i jest korzystny dla wszystkich stron, biorąc pod uwagę strukturę transakcji i koszt finansowania. Warto podkreślić, że ubezpieczone w poprzednich latach dostawy realizowane przez Pesę sfinansowane zostały kredytami udzielonymi przez różne krajowe instytucje, udowadniając, że Białoruś to atrakcyjny i perspektywiczny rynek zarówno dla banków, jak i producenta — mówi Krzysztof Kwaterski z departamentu ubezpieczeń i współpracy międzynarodowej KUKE.

Wspólne działanie kilku podmiotów obejmuje cały proces — począwszy od projektu przez produkcję do dostawy finalnego produktu łącznie z jego finansowaniem.

— Dzięki zaangażowaniu KUKE i Grupy Santander Pesa ma możliwość zarówno wzmacniania swojej pozycji, jak i rozszerzenia oferty o instrumenty finansowe. Efektem jest nie tylko ta transakcja, ale również przynoszące obopólne korzyści budowanie trwałych relacji z zagranicznymi partnerami, otwierające możliwości kolejnych kontraktów w przyszłości — wskazuje Dariusz Skotnicki, dyrektor sprzedaży rynku wschodniego Pesa Bydgoszcz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane