Gry nie tylko dla dzieci

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 18-02-2013, 00:00

Mamy coraz mniej czasu na tradycyjną naukę. Wiedzę lub umiejętności chcemy zdobywać szybciej i ciekawiej. W jaki sposób?

Gry szkoleniowe od dawna cieszą się popularnością, a dzięki rozwojowi dziedziny gamifikacji zainteresowanie tym tematem od paru lat stale rośnie.

Bez wykładów: Gry spełniają rolę symulatora lotów, w którym można uczyć się na błędach — próbować różnych opcji, ryzykować podejmowanie decyzji, myśleć systemowo i rozumieć perspektywę innych graczy w zespole — mówi Jagoda Gandziarowska-Ziołecka z Pracowni Gier Szkoleniowych. [FOT. ARC]
Bez wykładów: Gry spełniają rolę symulatora lotów, w którym można uczyć się na błędach — próbować różnych opcji, ryzykować podejmowanie decyzji, myśleć systemowo i rozumieć perspektywę innych graczy w zespole — mówi Jagoda Gandziarowska-Ziołecka z Pracowni Gier Szkoleniowych. [FOT. ARC]
None
None

— Gamifikacja to zastosowanie w edukacji, marketingu i sprzedaży znanych z gier i rozwiązań angażujących w wybrany materiał. Na świecie ta tendencja jest bardziej widoczna niż w Polsce i miejmy nadzieję, że nadal będzie wzrastała, ponieważ umożliwia wytrenowanie pozytywnych zmian w sposób atrakcyjny dla uczestników — mówi Adam Namysłowski, trener z Centrum Doradztwa i Szkoleń Homo Creatore.

Szkolenia mogą być oparte o gry planszowe, karty lub komputer. Można w ten sposób zdobywać i ćwiczyć umiejętności związane z dowolną dziedziną, w której istnieją zasady, a liczy się wynik, np. z komunikacją interpersonalną, wystąpieniami publicznymi, negocjacjami, zarządzaniem. Z powodzeniem korzysta się z gier na wyższych uczelniach, na kierunkach zarządzanie i MBA.

— Gry pozwalają zdobyć praktycznie każdą umiejętność, jeśli są zaprojektowane tak, by jak najbardziej przypominały rzeczywiste wyzwania z życia uczestników szkolenia. To gwarantuje zaangażowanie w naukę, a dzięki współpracy z trenerem kompetencje przeniosą się na codzienną praktykę szkolących się — dodaje Adam Namysłowski.

Nauka na błędach

Pracownia Gier Szkoleniowych przygotowała ostatnio dla Krajowej Rady Radców Prawnych Ogólnopolski Turniej Negocjacyjny, podczas którego rozwijane były miękkie kompetencje w tzw. twardym zawodzie.

— Gry spełniają rolę symulatora lotów, w którym można się uczyć na błędach — próbować różnych opcji, ryzykować podejmowanie decyzji, myśleć systemowo i rozumieć perspektywę innych członków zespołu. Tego nie zapewnią wykłady — twierdzi Jagoda Gandziarowska- Ziołecka z Pracowni Gier Szkoleniowych, wykładowca tej metody nauki na Uniwersytecie Warszawskim. Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, pomysłodawca i organizator turnieju dla aplikantów radcowskich, twierdzi, że negocjacje są niezmiernie ważną częścią warsztatu prawnika.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Na przykład w USA 98 proc. cywilnych spraw w sądach kończy się ugodą w trakcie negocjacji i dzięki temu nie trafia na wokandę sądową. Postanowiliśmy wesprzeć przyszłych radców prawnych treningiem tych kompetencji w czasie turnieju — mówi Maciej Bobrowicz.

Twarde i miękkie kompetencje

Turniej składał się z trzech etapów. Pierwszy był kazusem prawniczym w formie prostej gry decyzyjnej z użyciem metody e-learningu. Uczestnicy przygotowywali się do negocjacji: zbierali i analizowali informacje, stawiali pytania, porządkowali wiedzę i zrozumienie interesów innych stron negocjacji. Drugi etap oparty był o multimedialną negocjacyjną grę strategiczną on-line. Uczył prowadzenia rozmów negocjacyjnych, wywierania wpływu, rozwiązywania konfliktów. Trzeci etap turnieju to praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy. Radcy prawni zmierzyli się ze sobą bezpośrednio i rozegrali przy stole strategiczną grę negocjacyjną.

— Gry symulacyjne do rozwoju kompetencji miękkich w zawodach preferującychtzw. twardą wiedzę są w Polsce nowością. A przecież z powodzeniem mogą być stosowane przez lekarzy, nauczycieli, policjantów i przedstawicieli innych profesji do trenowania umiejętności komunikacji, rozwiązywania konfliktów w zespole i zarządzania ludźmi. Umiejętności pracy zespołowej, negocjacji, wywierania skutecznego wpływu, podejmowanie decyzji i zarządzania konfliktem w zespole to dzisiaj kompetencje przyszłości — przekonuje Jagoda Gandziarowska-Ziołecka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane