Czytasz dzięki

Grzywna za nieterminowe świadectwo pracy

opublikowano: 28-07-2019, 22:00

Były pracownik nieistniejącej firmy będzie mógł pójść do sądu, aby ustalić fakty związane z jego zatrudnieniem.

Pracodawca będzie musiał wydać odchodzącemu pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym ustanie stosunek pracy. Tak precyzuje ten obowiązek nowelizacja Kodeksu pracy, która wejdzie w życie 7 września. Po tej zmianie już nie powinno być wątpliwości co do terminu, w jakim należy ten dokument przekazać zainteresowanemu. Sformułowanie „niezwłocznie”, sprawiające problemy interpretacyjne, zniknie z przepisów. Nowela określa też, co powinien zrobić pracodawca, gdy z przyczyn obiektywnych nie będzie mógł wydać świadectwa we wspomnianym terminie. Kodeks zobowiązuje go do przesłania dokumentu pocztą (lub w inny sposób) w ciągu siedmiu dni od daty ustania stosunku pracy.

— Warto też wiedzieć, że niewydanie świadectwa pracy w terminie będzie zagrożone grzywną do 30 tys. zł. Obecne nie ma takiej kary. Ta zmiana powinna zdyscyplinować pracodawcę. Ponadto wydłużono z 7 do 14 dni okres, w którym pracownik może wnieść o sprostowanie tego dokumentu oraz — w razie odmowy — wystąpić z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy — mówi Katarzyna Karpiuk, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

W kodeksie pojawił się też art. 97[1], przewidujący dwa nowe powództwa z zakresu prawa pracy. Będzie można wystąpić do sądu z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy, jeśli tego nie zrobi. Ustawodawca przewidział też rozwiązanie w przypadku, gdy firma przestanie istnieć albo z innych przyczyn okaże się niemożliwe wytoczenie powództwa w tej sprawie. Pracownikowi dano prawo wystąpienia do sądu z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy. Takie orzeczenie sądu zastąpi świadectwo pracy i będzie zawierało informacje, które w normalnym trybie by się tam znalazły. Katarzyna Karpiuk podkreśla, że od treści świadectwa pracy zależy większość uprawnień pracowniczych, także w zakresie ubezpieczeń społecznych i świadczeń emerytalnych.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane