GSK zapowiada inwestycje

opublikowano: 22-11-2018, 22:00

Koncern farmaceutyczny, który zatrudnia w Polsce 2 tys. osób, chce rozwijać produkcję i centra kompetencyjne.

Firmy farmaceutyczne w Polsce zatrudniają coraz więcej ludzi — i coraz częściej w działach innych niż produkcja leków. Jak pisaliśmy niedawno w „PB”, koncern AstraZeneca ma tu już ponad 1,5 tys. pracowników, z czego większość pracuje w nadzorującym badania na całym świecie centrum badawczo-rozwojowym, a za rok ma być ich 1,8 tys. Tymczasem GSK, które weszło do Polski w 1998 r., kupując poznańską Polfę, zatrudnia w Polsce już ponad 2 tys. osób, czyli o 400 więcej niż jeszcze dwa lata temu.

— W poznańskim zakładzie produkcyjnym pracuje około 600 osób. Przez 20 lat przeniesiono tu produkcję ponad 80 leków GSK, eksportowanych obecnie na 130 rynków globalnych. Mamy jeszcze w Poznaniu trochę wolnych mocy produkcyjnych, ale wraz z transferami kolejnych leków i terapii, związanych m.in. z wirusem HIV, może pojawić się potrzeba rozbudowy — mówi Nikos Xydias, dyrektor generalny GSK w Polsce.

Oprócz poznańskiej fabryki GSK ma w Polsce dwa centra dystrybucyjno- -logistyczne oraz pięć centrów kompetencyjnych, świadczących usługi dla całej grupy w zakresie finansów, nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii, marketingu leków, rejestracji produktów leczniczych, a także IT. To ostatnie jest największe.

— Od 2017 r. zrekrutowaliśmy 200 pracowników do centrum IT. To było spore wyzwanie na konkurencyjnym rynku pracy w Poznaniu. Pomogła nam współpraca z miejscowymi uczelniami, z którymi prowadzimy programy stażowe, a także marketing szeptany — w rankingach najlepszych pracodawców regularnie plasujemy się w czołówce — mówi Krzysztof Kępiński.

GSK, jeszcze jako Glaxo Wellcome, w 1998 r. wydało na zakup 80 proc. akcji poznańskiej Polfy 220 mln USD. Koncern szacuje, że w ciągu dwóch dekad suma jego polskich inwestycji sięgnęła 2 mld zł. Ile wyda w kolejnych latach?

— Inwestycje na pewno wzrosną. Będą to przede wszystkim inwestycje w kolejne centra globalnych kompetencji i rozbudowę obecnych. Polska, przede wszystkim ze względu na silny kapitał ludzki, jest dla GSK atrakcyjnym rynkiem do realizacji nowych projektów — mówi Nikos Xydias.

Przedstawiciele spółki nie chcą jednak ujawnić konkretnej wartości planowanych inwestycji. Na poziomie globalnym GSK miało w ubiegłym roku 30,2 mld GBP przychodów i 4,1 mld GBP zysku operacyjnego. Jednocześnie zatrudniająca na całym świecie prawie 100 tys. osób firma wydała na badania i rozwój 3,9 mld GBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy