Gwałtowne umocnienie złotego

KZ, Jacek Kowalczyk
opublikowano: 12-01-2012, 17:04

Euro potaniało o 4 grosze.

Jeszce rano za euro trzeba było zapłacić 4,46 zł. Po południu notowania spadły do niespełna 4,42 zł. Wszystko za sprawę udanych aukcji długu we Włoszech i Hiszpanii.

Potaniały także dolar: do 3,45 zł z ponad 3,50 zł na początku handlu. Frank kosztuje niespełna 3,65 zł.


- Głównym powodem umocnienia złotego były udane przetargi obligacji w Hiszpanii i Włoszech. Popyt na dług państw rośnie i sytuacja na rynku się stabilizuje – mówi Marcin Kiepas, analityk X-Trade Brokers.

Jego zdaniem, po dobrych aukcjach nastąpiło kilka innych, pozytywnych zdarzeń, które podtrzymały dobrą passę złotego.

- Niezłym wynikiem zakończyła się emisja obligacji w Polsce. W dodatku Mario Draghi, szef ECB, dobrze ocenił przeprowadzoną niedawno operację trzyletnich pożyczek dla banków oraz zapowiedział, że gospodarska strefy euro będzie się stopniowo odbijać od dna. A więc otoczenie dla złotego było sprzyjające. Euro zyskiwało, akcje na giełdach rosły – mów Marcin Kiepas.

Jego zdaniem, złoty ma szansę dalej zyskiwać, bo na rynku powiało optymizmem.

- Jest nadzieję, że nastroje na rynkach będą się poprawiać. Widać już pierwsze oznaki pozytywnych zmian na rynku długu państwa strefy euro, a to dobra wiadomość dla wszystkich rynków finansowych – mówi Marcin Kiepas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, Jacek Kowalczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gwałtowne umocnienie złotego