Gwarancja dla flot w Europie

SW
17-04-2012, 00:00

Via Gwarancja zabezpiecza opłaty za przejazd po drogach krajowych w systemie viaTOLL bez angażowania pieniędzy firmy.

Europa przygotowała Via Gwarancję, produkt dla firm, które posiadają floty na własne potrzeby, a ich podstawowy profil skupia się na innej działalności niż usługi przewozowe.

Pomysł jest związany ze zmianami dotyczącymi opłat elektronicznych za przejazdy. W kwietniu 2011 r. weszło w życie rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie wnoszenia opłat elektronicznych za przejazd drogami płatnymi i ich rozliczania oraz przekazywania tych opłat, a także kar pieniężnych na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego.

Teraz właściciele pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony oraz autobusów, korzystający z płatnych odcinków dróg krajowych, muszą płacić za faktycznie przejechaną liczbę kilometrów. Uczestnicy systemu viaTOLL wybierają spośród dwóch form płatności.

Pierwsza to pre-paid — przedpłacenie na wydzielony rachunek limitu (należy pamiętać o doładowaniu kont).

Druga to post-paid, czyli korzystanie z odroczonej płatności po rozliczeniu wykorzystanego limitu na podstawie faktury wystawianej przez operatora systemu. Umowa w wersji post wymaga dodatkowego zabezpieczenia dokonania płatności.

Takim zabezpieczeniem jest właśnie nowa propozycja Europy. Suma gwarancji obliczana jest dla każdego pojazdu według obowiązujących stawek opłaty elektronicznej, proporcjonalnie do liczby kilometrów przejechanych przez pojazd w sieci dróg płatnych. Beneficjentem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Aby uzyskać Via Gwarancję, trzeba posiadać zdolność finansową odnośnie do wymaganej kwoty gwarancji, w okresie jej ważności, czyli 12 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Gwarancja dla flot w Europie