Hale rosną jak na drożdżach

opublikowano: 13-08-2019, 22:00

W pierwszym półroczu 2019 r. całkowita powierzchnia magazynowa w Polsce urosła o 1,1 mln m kw.

W I półroczu powierzchnia oddanych do użytkowania nowych magazynów była o 48 proc. większa niż w analogicznym okresie 2018 r. i wyniosła 1,1 mln m kw. Jak wynika z raportu CBRE, jeśli utrzyma się takie tempo, to na koniec 2020 r. można się spodziewać 20 mln m kw. całkowitych zasobów. Według raportu JLL zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe widoczne było w pierwszym półroczu niemal w każdym segmencie rynku w Polsce. Najbardziej aktywnymi najemcami byli operatorzy logistyczni, sieci handlowe i firmy z branży lekkiej produkcji, którzy łącznie odpowiadali za prawie 80 proc. popytu netto (nowe umowy i ekspansje).

— Popyt na powierzchnie magazynowe był widoczny w całym kraju, a największą aktywność najemców zarejestrowaliśmy w Warszawie i okolicach, gdzie podpisano umowy na łącznie 460 tys. m kw., we Wrocławiu — 276 tys. m kw. oraz w centrum kraju (tzw. strefa Polska Centralna) — 216 tys. m kw. Na mniejszych rynkach coraz bardziej widać rozwój Kielc, Podkarpacia czy Białegostoku. Deweloperzy zabezpieczają tam kolejne grunty pod przyszłe projekty — mówi Maciej Kotowski, analityk rynku w JLL.

Jak zwracają uwagę eksperci CBRE, w skali międzynarodowej polskie magazyny konkurują przede wszystkim z sąsiadami z południa i zachodu. Po I półroczu 2019 mieliśmy już 16,7 mln m kw. powierzchni magazynowej (wg JLL było to nawet 16,9 mln m kw.). Jest to niemal pięć razy mniej niż w Niemczech, ale buduje się u nas proporcjonalnie więcej. W I półroczu 2019 powierzchnia magazynowa wzrosła o 6,5 proc., a u zachodnich sąsiadów jedynie o 2,4 proc. U Czechów powierzchni logistycznej jest o połowę mniej niż u nas (ok. 8 mln m kw.), a przybyło jej niecałe 4 proc. Dodatkowo w naszym kraju utrzymuje się nieco wyższy poziom pustostanów — z braku dostępnych atrakcyjnych lokalizacji na zachodzie i południu inwestorzy chętniej patrzą na oferującą większy wybór Polskę.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— W minionym półroczu wybiła się przede wszystkim Polska centralna, która przebiła Górny Śląsk pod względem dostępnej podaży powierzchni magazynowej. Stało się tak dzięki oddaniu do użytku kolejnych etapów dużych projektów w województwie łódzkim — P3 Piotrków i Panattoni BTS Castorama. Najprawdopodobniej ta sytuacja nie utrzyma się jednak długo. Najwięcej buduje się znów na Górnym Śląsku — komentuje Beata Hryniewska, szefowa działu powierzchni magazynowych i logistyki CBRE.

Według JLL, mimo zwiększającego się poziomu pustostanów, w pierwszym półroczu stopniowo wzrastały również czynsze — najbardziej w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Opolu i województwie lubuskim. Najwyższy czynsz w Warszawie i okolicach wzrósł do poziomu 3,8 euro/m kw./miesiąc. Najbardziej atrakcyjne czynsze oferowane są w podmiejskich magazynach typu big-box w Polsce centralnej (2,6 — 3,2 euro/m kw./miesiąc).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu