Handel i biura: Jabłkowscy realizują marzenia przodków

MCH
opublikowano: 05-10-2010, 00:00

W 2011 r. przy Chmielnej 19 zostanie otwarty Nowy Dom Jabłkowskich. Pierwszy najemca już jest. Inwestorami są spółki Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy (DTBJ) i LHI Leasing Polska. Na działkach przy Chmielnej 19 i 21, kupionych jeszcze przed II wojną światową, Jabłkowscy planowali rozbudowę innego swego budynku — Domu Towarowego Bracia Jabkowscy przy Brackiej 25. Wybuch wojny wstrzymał te działania, a rodzinie Jabłkowskich odebrano i działki,

i nieruchomość na Brackiej. Po reaktywacji Spółki Akcyjnej Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy w 1996 r. i po odzyskaniu działek w 2001 r. powróciły dawne plany.

Prace ruszyły w styczniu 2010 r. Zakończono już budowę parteru i kondygnacji podziemnych. W połowie listopada powinny się zakończyć prace konstrukcyjne żelbetonowe, a rozpocząć montaż elewacji. Przekazanie budynku do użytku ma nastąpić w trzecim kwartale 2011 r. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest Hochtief Polska.

Sześciokondygnacyjny budynek będzie miał około 4,5 tys. mkw., z czego około 3,5 tys. mkw. przeznaczonych będzie pod wynajem (ponad 2,8 tys. mkw. to część biurowa, 430 mkw. — powierzchnia handlowo-usługowa). Parter już znalazł najemcę — jedną z telefonii komórkowych.

W dalszym ciągu trwają zabiegi o odzyskanie nieruchomości przy Brackiej 25.

— Zgodnie z wyrokiem z 2006 r. uznano, że Związek Rzemiosła Polskiego, który uważa się za właściciela budynku, nigdy nie miał do niego prawa. Wyrok jest prawomocny — mówi Jan Jabłkowski, syn Feliksa Jabłkowskiego, ostatniego dyrektora Domu Towarowego Braci Jabłkowskich.

W 2008 r. decyzją prezydenta Warszawy firma DTBJ odzyskała prawo użytkowania wieczystego gruntu przy Brackiej 25, co w praktyce powinno oznaczać powrót nieruchomości w ręce prawowitych właścicieli. Niestety, obstrukcja Związku Rzemiosła Polskiego opóźnia odzyskanie budynku.

Projekt Nowego Domu Jabłkowskich opracowano tak, by w przyszłości umożliwić połączenie obu sąsiadujących budynków. Kompleks w kształcie podkowy miałby wtedy 12 tys. mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu