Handlowy zdominował czwartkowe notowania

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-07-1999, 00:00

Handlowy zdominował czwartkowe notowania

Wczorajsze notowania na warszawskiej giełdzie przebiegały pod znakiem spekulacji w kwestii zapowiedzianej fuzji Banku Rozwoju Eksportu i Banku Handlowego. Ukazanie się oficjalnego stanowiska obydwu podmiotów potwierdziło tym samym pojawiające się na rynku od kilku tygodni pogłoski o możliwym połączeniu obydwu banków. Środowe transakcje pakietowe mogły być najlepszym tego dowodem, gdyż właściciela zmienił spory pakiet akcji Handlowego. Jak zwykle w takich wypadkach, giełda bardzo szybko zareagowała na te doniesienia. Jako że przejmowany ma być Bank Handlowy, cena jego papierów z miejsca poszła w górę notując w czwartek maksymalny wzrost. W trakcie notowań fixingowych za jeden walor BH trzeba było zapłacić 74,5 zł. Inaczej wyglądała sprawa z BRE, który potaniał w porównaniu ze środą o 1,4 proc. i kosztował 138 zł. W tym wypadku, takie zachowanie kursu mogło być spowodowane niejasnym parytetem wymiany. Z nieoficjalnych informacji wynika bowiem, że na dwie lub półtorej akcji Handlowego przypadnie jedna akcja BRE. Jeżeli parytet ustali się na poziomie 1,5 do 1, przy obecnej cenie akcji BRE, nie będzie to korzystne dla akcjonariuszy tego banku.

POWODY do radości w trakcie wczorajszej sesji mogli mieć także posiadacze akcji wrocławskiego Polaru. Po informacji o zaproszeniu do negocjacji w sprawie sprzedaży udziałów Skarbu Państwa, tak że i ta spółka zanotowała maksymalny wzrost kursu. Sprawą otwartą pozostaje jednak cena, po jakiej MSP zdecyduje się oddać swoje akcje. Jak mogą sugerować notowania, inwestorzy spodziewają się, iż cena będzie wyższa od dotychczasowego kursu.

OPTYMIZM inwestorów znalazł odzwierciedlenie w giełdowych indeksach. Oprócz rynku NFI, wartość pozostałych indeksów podskoczyła. Największy wzrost stał się udziałem WIG 20, który przekroczył wreszcie poziom 1700 punktów. Jak można było oczekiwać, przyczyniły się do tego przede wszystkim wzrosty cen akcji banków, czego dobitnie dowodzi 2,8-proc. wzrost subindeksu WIG Banki. Obraz sesji popsuły jednak notowania ciągłe, podczas rozpoczęcia których w dół poszły kursy 15 spółek.

PODSUMOWUJĄC czwartkową sesję warto podkreślić ogromny wzrost obrotów. Na samym tylko rynku podstawowym wyniosły one ponad 306 mln zł i były wyższe niż dzień wcześniej prawie o 50 proc. Główna w tym zasługa Banku Handlowego, na papierach którego, wartość zawartych transakcji zbliżyła się do 110 mln zł. Duże zakupy nie spowodowały jednak destabilizacji rynku, gdyż na dogrywkach strona popytowa była równoważona przez podaż walorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Handlowy zdominował czwartkowe notowania