Havel: Rosja nadal prowadzi "zimnowojenną politykę"

IAR
opublikowano: 27-10-2007, 15:45

Vaclav Havel ostrzegł przed aktywną polityką Rosji w Europie Środkowej. Były prezydent Czech wezwał również do solidarnego stanowiska krajów europejskich wobec Moskwy, co - jego zdaniem - musi oznaczać poprawę stosunków między Berlinem a Warszawą.

Niemcy nie powinni zapominiać, że między Berlinem i Moskwą leży kraj, który nazywa się Polska - powiedział Vaclav Havel, ostrzegając przed możliwą przyczną przyszłych konfliktów w Europie.

Były prezydent stwierdził, że na zaostrzenie stosunków dwustronnych wpłynął projekt Gazociągu Północnego przez Morze Bałtyckie, który omija terytorium Polski. Zdaniem Havla, priorytetem powinna być budowa drugiej nitki gazociągu jamalskiego, który gwarantowałby utrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Polski.

Były prezydent zastrzegł jednoczesnie, że nie można lekceważyć roli Rosji w Europie Środkowej. Zdaniem Havla, Rosja nadal prowadzi "zimnowojenną politykę" zakładając, że kraje Europy Środkowej należą do jej strefy wpływów i z trudnością godzi się na inny stan rzeczy. Dlatego też, według Havla, Stany Zjednoczone nie powinny układać się z Moskwą w sprawie tarczy antyrakietowej, ponieważ jej budowa ma nie tylko duże znaczenie obronne, ale także psychologiczne.

IAR

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Havel: Rosja nadal prowadzi "zimnowojenną politykę"