Hermes Energy Group gasi światło

Niezależny sprzedawca prądu i gazu rozesłał pisma do regulatora i klientów, informując, że kończy działalność. Z przyczyn finansowych.

W czwartek informatorzy donieśli „PB”, że Hermes Energy Group (HEG), największy z niezależnych sprzedawców gazu i prądu, rozesłał pisma do klientów i do Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Regulator informacje potwierdził.

— Otrzymaliśmy od HEG pisma, w których firma informuje, że zamierza zaprzestać działalności koncesyjnej — mówi Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa URE.

Uzasadnieniem dla rezygnacji mają być kwestie finansowe. Pisma informują, że od 1 grudnia klienci HEG znajdą w się systemie sprzedaży rezerwowej.

Rezerwówka straszy

HEG ma dwie koncesje — na prąd i gaz. Rezygnacja z nich nie oznacza jednak, że sprzedawca z dnia na dzień pozbędzie się obowiązków. Dla regulatora jego pisma mają raczej charakter oświadczenia woli. To, jak będzie przebiegała rezygnacja, nie jest jeszcze jasne. Hasło „sprzedaży rezerwowej” może budzić wśród klientów dreszcze. Dokładnie rok temu w kłopoty finansowe wpadły firmy Energia dla firm i Energetyczne Centrum, wówczas liderzy wśród niezależnych sprzedawców prądu i gazu. Ich klienci „prądowi”, zgodnie z umowami, zostali przejęci przez sprzedawców rezerwowych, których stawki były kilkakrotnie wyższe od rynkowych. Dla wielu klientów, w tym szpitali, był to bolesny cios finansowy. Klienci „gazowi” też przeszli wtedy na sprzedaż rezerwową, ale w sektorze gazu przepisy są inne niż w sektorze prądu. Państwowy PGNiG jest dyżurnym sprzedawcą rezerwowym, a jego stawki są rynkowe, a nie kilkakrotnie wyższe.

Złe sygnały

O problemach HEG pisaliśmy w połowie listopada. Przypomnieliśmy, że w połowie października walne zgromadzenieakcjonariuszy odwołało Piotra Kasprzaka, prezesa firmy, i Adama Grupińskiego, członka zarządu. Nowym prezesem został Andrzej Bąk, a członkiem zarządu — Paweł Urbaniak, dotychczasowy dyrektor finansowy spółki.

— Odpuścili pozyskiwanie nowych klientów. Zwolnili też część sprzedawców, którzy szukają pracy w firmach konkurencyjnych — donosił nasz informator.

Wcześniejsza strategia HEG była agresywna. Spółka walczyła o klientów i przejmowała konkurentów. W efekcie potroiła liczbę klientów i na koniec września 2018 r. miała ich 45 tys. W lutym 2019 r. pisaliśmy, że HEG prowadzi tzw. przegląd opcji strategicznych i rozesłał do konkurentów tzw. teasery. Do dziś do transakcji nie doszło. Na koniec września 2018 r. (HEG ma przesunięty rok obrotowy) spółka pokazała prawie 4,4 mld zł przychodów (osiągniętych m.in. na handlu gazem i energią na giełdach) i prawie 50 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu