Historyczny spadek cen

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 30-06-2014, 00:00

FOREX: Kryzys polityczny został stłumiony w zarzewiu poprzez uzyskanie przez gabinet Donalda Tuska wotum zaufania.

 Niepewność związana z percepcją wiarygodności NBP ma już daleko mniejszy wpływ na wycenę rodzimej waluty i polskich aktywów niż potencjalna dymisja rządu, której groźba została już zażegnana. Kwestia ta będzie chyba najistotniejsza z punktu widzenia inwestorów na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Nie przewidujemy, aby przy tak silnym ożywieniu i egzogenicznych źródłach dezinflacji RPP w drugim półroczu zdecydowała się na kolejne obniżki stóp procentowych. Wprawdzie niemal przesądzone jest, że w miesiącach letnich po raz pierwszy w historii odnotowana zostanie deflacja — koszyk dóbr konsumenckich będzie tańszy niż przed rokiem — ale redukcja stóp w obecnym momencie byłaby bezzasadna.

Wskaźniki inflacyjne będą spadać w znacznym stopniu za sprawą czynników zewnętrznych oraz efektów statystycznych: spadku cen żywności i ubiegłorocznych zmian legislacyjnych dotyczących wywozu nieczystości. Nie bez znaczenia dla spadku dynamiki cen jest również silny złoty. Okres deflacji będzie krótki, ale sprzyjać będzie utrzymaniu się rentowności obligacji na niskich poziomach i przejściowo podniesie realne stopy procentowe. Kolejnym aspektem sprzyjającym napływowi kapitału jest załagodzenie polityki pieniężnej dokonane w czerwcu przez Europejski Bank Centralny. Przestrzeń do umocnienia względem euro jest jednak mocno ograniczona. Złoty będzie natomiast tracił względem dolara za sprawą wznowienia tendencji spadkowej w notowaniach EUR/USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu