Czytasz dzięki

Hiszpania hamuje i dociąża się płacą minimalną

opublikowano: 17-02-2020, 22:00

Hiszpania radykalnie podniosła płacę minimalną, co oznacza utratę ponad 100 tys. miejsc pracy. Dzieje się to przy i tak spowalniającej gospodarce — wynika z raportu dostępnego dla subskrybentów pakietu PB Forecast Makro UE.

Na początku stycznia płaca minimalna w Hiszpanii została podniesiona o 5,5 proc. — do 1108 EUR miesięcznie (a dokładnie: do 950 EUR wypłacanych 14 razy w roku — podwójnie w grudniu z okazji Bożego Narodzenia i lipcu z okazji wakacji). W zeszłym roku wzrosła aż o 22 proc. — w skali niespotykanej od 1977 r. Obecnie stanowi około 56 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce, a plany nowo wybranego rządu zakładają docelowy poziom 60 proc. Gdyby udało się go osiągnąć, Hiszpania byłaby krajem z najwyższym minimalnym wynagrodzeniem w relacji do średniej płacy w całej Unii Europejskiej. Tak wysoki poziom płacy minimalnej jest już szkodliwy dla zatrudnienia. Według badań Banku Hiszpanii 22-procentowa podwyżka dokonana w 2019 r. objęła około 6,2 proc. pracujących etatowców i skutkowała utratą około 125 tys. miejsc pracy (w postaci zwolnień lub rezygnacji z zatrudnienia dodatkowych osób). Szczególnie silnie dotknęła ona grupy wrażliwe — ludzi młodych w wieku 16-24 lata (prawie jedna czwarta zarabiała poniżej nowej pensji minimalnej), starszych oraz o niskich umiejętnościach.

Tak wysoki poziom płacy minimalnej w relacji do średniej może więc osłabić i tak coraz słabszy proces poprawy na rynku pracy. W ostatnich latach to właśnie systematyczny wzrost zatrudnienia oraz spadek bezrobocia były ważniejszymi czynnikami odpowiadającymi za szybszy wzrost gospodarczy Hiszpanii niż średnia w strefie euro. W 2019 r. tempo poprawy na rynku pracy zaczęło hamować — w grudniu wzrost zatrudnienia wyniósł 2 proc. w skali roku i był to najniższy wynik od października 2014 r. Oznacza to, że w ciągu roku przybyło tylko 402 tys. zatrudnionych przy średnim wzroście w latach 2016- -18 około 500 tys. Coraz wolniej spada też stopa bezrobocia, która w grudniu (po uwzględnieniu czynników sezonowych) wyniosła 13,7 proc. W 2019 r. spadek liczby bezrobotnych wyniósł tylko 112 tys. wobec około 500 tys. w poprzednich trzech latach.

PB Forecast logo Otrzymuj cykliczne analizy gospodarcze na temat krajów Unii Europejskiej Sprawdź

Ponad 3-milionowe bezrobocie pozostaje dużym problemem społecznym. Spowalnia również wzrost gospodarczy — w IV kw. wyniósł 1,8 proc. w ujęciu rocznym (w całym 2018 r. sięgnął 2,4 proc., a w 2017 — 2,9 proc.). Nadal jednak jest to prawie dwa razy więcej niż średnio w strefie euro. Z bardziej szczegółowej analizy hiszpańskich danych wynika, że nieco lepiej radzi sobie popyt zagraniczny (m.in. przyspieszył eksport), a słabiej popyt krajowy (słabsze budownictwo oraz inwestycje). Z danych Eurostatu wynika jednak, że jednostkowe koszty pracy, a więc relacja kosztów pracy do wartości wytwarzanego produktu, rosną najszybciej od kryzysu finansowego z lat 2008/09. Ich wzrost może osłabić konkurencyjność hiszpańskiego eksportu i część dotychczasowych partnerów może poszukać tańszych dostawców. Ryzyko płynie też ze sfery politycznej — w styczniu został powołany nowy lewicowy rząd. Jest on jednak bardzo niestabilny — koalicyjny, mniejszościowy, przegłosowany tylko dwoma głosami przy milczącym wsparciu małych regionalnych partii z Katalonii i Kraju Basków, uzyskanym w zamian za obietnicę rozpoczęcia negocjacji o pozycji Katalonii w państwie. Sytuacja polityczna jest więc napięta i niewykluczone, że w ciągu kilku miesięcy odbędą się kolejne — trzecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy — wybory.

Chcesz regularnie otrzymywać analizy ekonomiczne wspomagające prowadzenie biznesu w Polsce i Unii Europejskiej — monitoring bieżącej koniunktury, briefing regulacyjno-polityczny, analizę polskiego eksportu według branż? Zobacz ofertę PB Forecast Makro UE oraz pozostałych pakietów PB Forecast w nowym serwisie „Pulsu Biznesu” i centrum analiz SpotData. Sprawdź na https://www.pb.pl/forecast/.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Pastor, SpotData

Polecane