Hiszpania obniża cel pożyczkowy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-07-2021, 14:54

Do 80 mld EUR obniżył hiszpański rząd tegoroczny cel pożyczkowy. Wynika to z faktu spodziewanego w najbliższych tygodniach przekazania środków z funduszu pomocowego Unii Europejskiej, donosi Reuters.

Fot. Efraimstochter/Pixabay

Wcześniej Madryt zakładał, że będzie musiał pożyczyć z rynku o 20 mld EUR więcej. Rząd podkreślił, że decyzja o obniżeniu celu wynika z trzech czynników. Pierwszym jest zatwierdzenie przez UE planu naprawczego. Drugim mniejsze potrzeby regionalnych samorządów, zaś trzecim ewolucja rynku długu która pozwoliła obniżyć koszty obsługi zadłużenia.

W drugim kwartale 2021 r. hiszpańska gospodarka, czwarta pod względem wielkości w strefie euro odnotowała około 2,4 proc. wzrost. Według premiera Pedro Sancheza jest ona na dobrej drodze by w całym 2021 r. PKB zwiększył się o około 6 proc. zaś w przyszłym o 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane