Holzmann: dodatnia stopa EBC mało prawdopodobna w 2020 r.

opublikowano: 27-12-2019, 13:37

Robert Holzmann z Rady Prezesów EBC uważa, że w przyszłym roku nie jest prawdopodobny powrót dodatniej stopy procentowej banku centralnego eurolandu, informuje Reuters.

- Nie spodziewam się powrotu środowiska dodatniej stopy procentowej w przyszłym roku – powiedział Holzmann, który zasiada we władzach Europejskiego Banku Centralnego z racji kierowania bankiem centralnym Austrii.

Holzmann w tym roku zastąpił na stanowisku Ewalda Nowotnego, wieloletniego szefa banku centralnego Austrii. Zasygnalizował „jastrzębią” postawę wobec realizowanej przez Europejski Bank Centralny „gołębiej” polityki obniżek stóp i zakupów aktywów. W piątek przyznał jednak, że nie spodziewa się zaostrzenia polityki monetarnej, a jako argument wskazał grudzień 2020 roku kiedy zakończy się okres przejściowy dotyczący mającego nastąpić z końcem stycznia brexitu. Holzmann zwrócił uwagę, że jest mało czasu na wynegocjowanie przyszłych stosunków handlowych Unii Europejskiej z Wielką Brytania.

- Wynik negocjacji wciąż jest otwarty – podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

EBC