Howden powalczy o reasekurację

Brytyjski pośrednik ubezpieczoniowy rozpycha się nad Wisłą. Po zakupie brokera otwiera biuro w Warszawie.

Howden — jeden z największych pośredników ubezpieczeniowych w Wielkiej Brytanii — kontynuuje ekspansję w Polsce. Firma otworzyła w Warszawie biuro Howden Polska. Ma zająć się reasekuracją. Tym samym Brytyjczycy będą obecni we wszystkich kluczowych obszarach pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Kierowany przez Davida Howdena pośrednik ubezpieczeniowy postawił na rozwój na dwóch rynkach. Pierwszym jest macierzysty rynek brytyjski, a drugim — Europa Środkowo- -Wschodnia. Jego oknem na nasz region będzie Polska.
Zobacz więcej

DWIE NOGI:

Kierowany przez Davida Howdena pośrednik ubezpieczeniowy postawił na rozwój na dwóch rynkach. Pierwszym jest macierzysty rynek brytyjski, a drugim — Europa Środkowo- -Wschodnia. Jego oknem na nasz region będzie Polska. Marek Wiśniewski

— Obserwujemy Polskę i cały region Europy Środkowo- -Wschodniej już od pewnego czasu i widzimy tu ogromny potencjał rozwoju. Howden Polska to kolejny etap realizacji naszej strategii rozwoju w regionie — mówi David Howden, prezes Howden International. Na czele polskiego biura pośrednika stanie Ewa Mazur, która przez ostatnie lata pracowała w firmie reasekuracyjnej THB Polska.

— Marka Howden jest już znana i ceniona w Polsce. Jestem przekonana, że nasza działalność przyczyni się do uatrakcyjnienia oferty reasekuracyjnej — podkreśla Ewa Mazur.

Broker będzie zajmował się przede wszystkim reasekuracją fakultatywną, która od wielu lat jest oferowana przez Brytyjczyków z Londynu. Zamierza także zająć się reasekuracją umowną, a niewykluczone, że wprowadzi na polski rynek nowe rodzaje ryzyka. Polska jest ważna dla brytyjskiej firmy.

Do Polski weszła we wrześniu 2014 r., kupując 51 proc. akcji Donorii, brokera ubezpieczeniowego z Torunia. Zostawiła markę polskiego pośrednika i opierając się na niej, zamierza prowadzić ekspansję w regionie. Postawiła też przed Donorią ambitne cele — do 2020 r. ma plasować na rynku ubezpieczeniowym 1 mld zł składki. To wzrost o ponad 500 proc., bo w 2013 r. przez brokera przeszło 180 mln zł.

Nie był to koniec ekspansji brytyjskiego brokera nad Wisłą. W czerwcu ogłosił, że Duel — jego część zajmująca się oceną ryzyka — kupił toruńską multiagencję Data Connect Direct (DCD). Tym samym Brytyjczycy weszli na rynek detalicznej sprzedaży ubezpieczeń. Pośrednik zmienił nazwę na Dual Polska i zamierza uzupełnić ofertę o polisy typu affinity. Do multiagencji został także ściągniętyJarosław Szwankowski, były członek zarządu AIG Polska i CEU — pierwszego coverholdera Lloyd’s w Polsce.

Jak na standardy brytyjskiego rynku ubezpieczeniowego Howden jest stosunkowo młodym, ale agresywnie rozwijającym się brokerem. Powstał 20 lat temu i w krótkim czasie awansował do pierwszej dziesiątki pośredników w Wielkiej Brytanii. Ważnym elementem ekspansji są przejęcia. Do najważniejszego doszło w kwietniu, kiedy to grupa Hyperion, do której należy Howden, kupiła brytyjskiego brokera RK Harrison. Dzięki tej transakcji roczne przychody Howdena przekroczą w tym roku 400 mln GBP, z czego na ubezpieczenia specjalistyczne i reasekuracyjne przypadnie 135 mln GBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu