Czytasz dzięki

Huśtawka nastrojów w USA

opublikowano: 24-04-2014, 22:09

Czwartek na amerykańskich giełdach stał pod znakiem sporej nerwowości.

Choć sesja zaczęła się od wzrostu indeksów, strona podażowa nie zamierzała oddać pola i szybko przeszła do kontrataku, spychając wskaźniki w czerwone regiony. Byki próbowały się bronić i jeszcze przed połową sesji zdołały odrobić z nawiązką straty, co z kolei znów zdopingowało do działania sprzedających. W rezultacie indeksy ponownie były na minusach.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Ostatecznie na finiszu sesji po kolejnym ożywieniu popytu indeks DJ IA nie odnotował zmiany wartości, wskaźnik S&P500 wzrósł o 0,17 proc. zaś Nasdaq zwyżkował o 0,52 proc.

To falowanie nastrojów dobitnie pokazuje jaka niepewność panuje na rynku akcji odnośnie przyszłych trendów, a inwestorzy poddają się emocjom wywoływanym zarówno prezentowanymi danymi z amerykańskiej gospodarki, wynikami kwartalnymi spółek i doniesień z Ukrainy.

W czwartek poznaliśmy dwa ważne odczyty makro. Słabsze od spodziewanych dotyczyły wzrostu liczby osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. W ubiegłym tygodniu przybyło ich 24 tys. do 329 tys. podczas gdy analitycy oczekiwali wyniku rzędu maksymalnie 315 tys.

O wiele lepiej wypadły dane o zamówienia na dobra trwałego użytku. W marcu wzrosły one o 2,6 proc. w ujęciu miesięcznym przy prognozie rzędu 2 proc. Z kolei nie uwzględniając środków transportu dynamika wyniosła 2,0 proc. wobec konsensusu rynkowego na poziomie 0,6 proc.

Spekulacje o prowadzonych negocjacjach w sprawie przejęcie francuskiego Alstom podbijały nieznacznie wycenę walorów General Electric. Gdyby do tego doszło, byłaby to największa akwizycja w historii amerykańskiej spółki. Mówi się, że w grę wchodzi kwota ponad 13 mld USD.

Ponad 3 proc. aprecjacja miała miejsce w przypadku walorów Caterpillara, producenta ciężkiego sprzętu budowlanego. Firma pochwaliła się lepszymi od prognoz wynikami pierwszego kwartału.

W przeciwnym kierunku podążała z kolei wycena papierów 3M, a przecenę wymusiły słabe rezultaty za pierwsze trzy miesiące bieżącego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane