Huta Częstochowa została bez prądu

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 05-11-2002, 00:00

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wstrzymały dostawy energii Hucie Częstochowa. Bez porozumienia z dostawcą prądu spółce grozi likwidacja. Na razie jednak sąd oddalił wniosek firmy o upadłość.

Już kilka tygodni temu Andrzej Szarawarski, wiceminister gospodarki, zapowiadał, że ratunkiem dla Huty Częstochowa, jednego z największych zakładów w Polsce, ma być ogłoszenie upadłości i wydzierżawienie majątku spółce Huta Stali Częstochowa, powołanej przez Polskie Huty Stali. Majątek został wydzierżawiony, jednak spodziewane bankructwo nie nastąpiło. Częstochowski sąd zdecydował bowiem o odrzuceniu wniosku zarządu huty, uznając dokumentację za niekompletną — zabrakło na przykład umowy dzierżawy.

Tymczasem coraz bardziej realna staje się likwidacja częstochowskiego zakładu. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) odcięły bowiem dostawy prądu, czym groziły spółce już w końcu sierpnia.

— Huta złożyła jednak wówczas szereg deklaracji, ale wiele obietnic nie zostało zrealizowanych. Z tego powodu od soboty wstrzymaliśmy dostawy energii — mówi Regina Wegnerowska, rzecznik prasowy PSE.

Do 20 listopada spółka ma szansę na wznowienie dostaw — musi mieć jednak środki na regulowanie płatności. Nie udało nam się uzyskać komentarza w tej sprawie od huty: przedstawiciele zarządu byli nieuchwytni.

Już w czerwcu zobowiązania huty za energię przekraczały 90 mln zł. PSE domagały się spłaty zaległości, a przede wszystkim regulowania bieżących płatności. Tymczasem huta nie ma pieniędzy na kupowanie surowców i usług. Gmina obiecała jej poręczenie 40 mln zł kredytu obrotowego, ale pieniędzy jak nie widać, tak nie widać. Wystarczających kapitałów nie ma także dzierżawca, czyli Huta Stali Częstochowa. Spółka wkrótce ma jednak trafić do Towarzystwa Finansowego Silesia — spółki, która pomaga hutom w otrzymywaniu dostaw surowców i usług. Być może wówczas hucie lepiej będzie się układać współpraca z PSE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Huta Częstochowa została bez prądu