Huty i budżet zyskali na odwróconym VAT

Dzięki zmianom podatkowym fiskus nie stracił w ciągu roku ponad 400 mln zł. Wzrosła też rentowność stalowych firm.

Ministerstwo Finansów podsumowało skutki wprowadzenia w październiku 2013 r. odwróconego VAT w sektorze stalowym. To system, w którym podatek płaci jedynie finalny odbiorca. Fiskus podsumował skutki zmian w pierwszym roku, czyli do listopada 2014 r.

Huty i budżet zyskali na odwróconym VAT

Dzięki zmianom podatkowym fiskus nie stracił w ciągu roku ponad 400 mln zł. Wzrosła też rentowność stalowych firm.

Ministerstwo Finansów podsumowało skutki wprowadzenia w październiku 2013 r. odwróconego VAT w sektorze stalowym. To system, w którym podatek płaci jedynie finalny odbiorca. Fiskus podsumował skutki zmian w pierwszym roku, czyli do listopada 2014 r.

ARC

Budżetowy zysk

Dane są bardzo optymistyczne — w ciągu roku po wprowadzeniu zmian podatkowych nielegalny obrót w sektorze stalowym zmniejszył się o 2 mld zł, a budżet uniknął wyłudzenia przez oszustów 537 mln zł. W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu, bo część przestępców przerzuciła się na nielegalny handel innymi produktami, np. elektroniką, która odwróconym VAT została objęta dopiero w ubiegłym roku.

„Ograniczenie możliwości oszustw podatkowych w branży stalowej przyczyniło się prawdopodobnie do wzrostu tego procederu w innych branżach zagrożonych tego rodzaju przestępstwami, a co za tym idzie zwiększenia wyłudzeń w tych obszarach o 113 mln zł” — czytamy w ocenie skutków regulacji.

Odliczając wartość wyłudzeń w sektorach, do których przerzucili się oszuści z rynku stali, resort finansów szacuje, że budżet uniknął strat podatkowych wysokości 424 mln zł.

— Na negatywne skutki wyłudzeń dla budżetu wskazywaliśmy od dawna i zabiegaliśmy o odwrócony VAT. Cieszymy się, że fiskus dostrzega pozytywne efekty jego wprowadzenia — mówi Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo- -Handlowej.

Rentowność w górę

Jego zdaniem, zmiany podatkowe i wyeliminowanie z rynku stali oszustów poprawiło także kondycję dostawców wyrobów hutniczych. Najbardziej zyskali dostawcy prętów budowlanych, które cieszyły się największą popularnością wśród przestępców. Pozytywne efekty dla przedsiębiorców dostrzega także Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE), które na zlecenie Ministerstwa Finansów badało skutki zmian podatkowych. „Wzrost rentowności netto ze sprzedaży w 2014 r. względem 2013 r. wyniósł dwa punkty procentowe.

Wzrost ten był zbieżny z momentem wprowadzenia odwróconego obciążenia VAT na produkty ze stali. W tym samym czasie w branży budownictwa (…) wzrost rentowności był zdecydowanie mniejszy i wyniósł 0,77 punktu procentowego. Niemal trzykrotnie większy względny wzrost rentowności w branży hutniczej (…) daje podstawy do wnioskowania, że głównym motorem (…) było wprowadzenie zasady odwróconego obciążenia VAT” — czytamy w analizie CASE.

Eksperci podkreślają też, że zmiany podatkowe pozwoliły hutom na krótko podnieść ceny, ale kiepska sytuacja w światowym przemyśle wymusiła rychłe spadki.

„Wprowadzenie zasady odwróconego VAT (…) mogło czasowo podnieść ceny wyrobów z tej kategorii o około 5 proc. mniej więcej do stycznia 2014 r. Od tego momentu ceny zaczęły ponownie spadać i powróciły do trendu spadkowego sprzed wprowadzenia regulacji. Za dominujący czynnik wpływający na ceny prętów należy uznać cenę na rynkach światowych i wielkość zapotrzebowania w Polsce.

Za główny czynnik wzrostu rentowności i przychodowości hut zajmujących się produkcją wyrobów stalowych należy uznać uczciwszą konkurencję i wzrost wolumenu sprzedaży” — napisali analitycy CASE.

Analizując doświadczenia innych państw, wskazali też sektory, które mogą być zagrożone wyłudzeniami w przyszłości. Wymienili energię elektryczną, gaz, koks i inne produkty hutnicze oraz drewno. Warto jednak podkreślić, że w sektorze energii i drewna regulacje handlowe są tak restrykcyjne, że wyłudzenia wydają się mało realne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane