Huty wykorzystały aż 700 mln zł pomocy

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 20-01-2003, 00:00

Do końca roku huty mają wykorzystać 3,38 mld zł pomocy publicznej. Tymczasem faktycznie do wykorzystania pozostało tylko 2,65 mld zł, część środków została już bowiem przez sektor pochłonięta. Niewykluczone również, że z przyznanych PHS 3,14 mld zł wykorzystają one zaledwie 1,5 mld zł.

Polskie huty zadeklarowały Unii Europejskiej, że jedynie w tym roku będą korzystały z pomocy publicznej na restrukturyzację. Zgodnie z porozumieniem, mają one szansę na 3,38 mld zł wsparcia.

Okazuje się jednak, że kwota, którą huty mają wykorzystać do końca roku, to nie 3,38 mld zł, lecz 2,65 mld zł. Około 700 mln zł zostało już bowiem wykorzystane. W latach 1997-2001 spółki, które utworzyły koncern Polskie Huty Stali (PHS), czyli huty: Katowice, Sendzimira, Cedler i Florian, otrzymały już 98,3 mln zł wsparcia, a firmy spoza tej grupy — 31 mln zł.

— W 2002 r. także kredyt konsorcjalny Huty Katowice został zamieniony na obligacje Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Jest już uzgodniona kwestia wykupienia przez agencję euroobligacji Huty Sendzimira — mówi Jerzy Podsiadło, prezes PHS.

— Emisja będzie prowadzona przez PKO BP. W tym tygodniu formalnie sfinalizujemy transakcje — dodaje Arkadiusz Krężel, prezes ARP.

Dzięki temu PHS ograniczy zadłużenie o ponad 400 mln zł, ale łącznie z odsetkami obligacyjnymi można liczyć, że zostało już wykorzystanych 600 mln zł pomocy publicznej.

Z przyznanych hutom 3,38 mld zł pomocy dla PHS przypada 3,14 mld zł.

— Jeśli do PHS wejdzie inwestor, może okazać się jednak, że wykorzystanie tej pomocy będzie mniejsze — mówi Andrzej Szarawarski, wiceminister skarbu.

— Jednym z zadań postawionych inwestorowi jest wykupienie 1,6 mld zł zobowiązań koncernu, a takie działanie nie jest traktowane jako pomoc publiczna. Jeśli inwestor wykupi długi, wykorzystanie pomocy publicznej może być o tę kwotę niższe. Być może wówczas postaramy się przeznaczyć tę pomoc na inne cele, ale na razie nie mamy jeszcze planów — mówi jeden z przedstawicieli zarządu PHS.

Warto przypomnieć, że w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) deklaracje inwestycji w koncern złożyły: europejski Arcelor, brytyjsko-holenderski LNM Holdings, niemiecki ThyssenKrupp i amerykański US Steel. Do 10 lutego MSP czeka na wiążące oferty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Huty wykorzystały aż 700 mln zł pomocy