HVB uważa, że 2002 rok będzie trudny dla banków

SZCZECIŃSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 21-03-2002, 12:29

MONACHIUM (Reuters) - Drugi co do wielkości bank Niemiec, HVB Group przedstawił w czwartek ostrożne prognozy wyników na 2002 rok. Zdaniem spółki sektor bankowości czeka trudny rok, a ożywienie gospodarcze w USA i Europie jest nadal niepewne.

"Sytuacja gospodarcza w 2002 roku będzie nadal trudna. Chociaż widać już pojedyncze sygnały ożywienia w Stanach Zjednoczonych to mamy wątpliwości czy zdoła się ono utrzymać" - powiedział szef HVB Albrecht Schmidt.

Pogorszenie sytuacji gospodarczej w Niemczech w 2001 negatywnie odbiło się na wynikach sektora bankowego. W lutym HVB podał, że jego zysk w poprzednim roku znacząco się zmniejszył, choć był lepszy od prognoz analityków dzięki pozycjom jednorazowym.

W 2001 roku zysk netto HVB, który przed fuzją z Bank Austria funkcjonował pod nazwą HypoVereinsbank, spadł o 35 procent do 938 milionów euro.

W czwartek bank zapowiedział, że w tym roku zamierza zwiększyć zwrot na kapitale (ROE) do 7,0-8,0 procent z 6,5 procent w roku minionym. W ubiegłym miesiącu w jednej z wewnętrznych publikacji Schmidt zapowiadał ROE rzędu dziewięciu procent.

Ze szczegółowego raportu finansowego przedstawionego przez HVB w czwartek wynika, że w czwartym kwartale bank zyskał 541 milionów ze sprzedaży cześci inwestycji, między innymi pakietu akcji hiszpańskiego Banco Popular niemieckiemu ubezpieczycielowi Allianz.

Na słabszych wynikach HVB, który jest inwestorem strategicznym banku BPH-PBK, zaważyły w 2001 roku straty w pionie bankowości detalicznej. W tym dziale strata brutto wyniosła 299 milionów euro wobec 759 milionów euro zysku rok wcześniej.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SZCZECIŃSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA PRZEMYSŁOWEGO HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane