Hybrydy szturmują rynek

Polacy coraz chętniej wybierają auta z napędem mieszanym. A te gonią diesle

Pierwszy kwartał 2017 r. można uznać za bardzo udany dla polskiej branży motoryzacyjnej. Raport przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i firmę doradczą KPMG pokazuje, że sprzedaż nowych aut osobowych wzrosła o 11,2 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016 r. (o 21,2 tys.). Najbardziej zaś zwiększyła się sprzedaż pojazdów z napędem alternatywnym — aż o 95,7 proc. i wyniosła tyle, ile przez pierwsze półrocze 2016.

Tak samo jak w poprzednich okresach popyt był zasługą głównie klientów instytucjonalnych, którzy zarejestrowali od stycznia do marca o 24,6 proc. więcej aut. Jeszcze szybciej rośnie popyt na auta elektryczne, ale ich udział w rynku jest ciągle mniej niż mizerny. Tendencja wzrostowa utrzymała się również w kwietniu. — W pierwszych czterech miesiącach tego roku odnotowaliśmy wzrost sprzedaży samochodów z napędem hybrydowym o ponad 100 proc., a samochodów z napędem elektrycznym o ponad 130 proc. Zwiększone zainteresowanie napędami alternatywnymi ma związek przede wszystkim z coraz większą ofertą takich modeli — mówi Wojciech Drzewiecki

z Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar. Jeszcze większą sprzedaż aut hybrydowych zapowiada większe zainteresowanie nimi firm. Wybierają je już znacznie częściej niż przed rokiem. Nadal więcej kupują aut wyposażonych w silnik Diesla, ale jeśli tendencja rynkowa się utrzyma, to diesel w przyszłości straci palmę pierwszeństwa. Polski rynek reaguje nieco inaczej niż europejski, ale udział samochodów zasilanych olejem napędowym zmniejszył się z prawie 31 do 27 proc., a hybryd wzrósł 2,14 do 3,75 proc. Obok przedstawiamy zestawienie (przygotowane na podstawie danych Samaru) najchętniej wybieranych w Polsce w ciągu czterech miesięcy 2017 r. samochodów z napędem hybrydowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Hybrydy szturmują rynek