Idea Bank słono płaci za lojalność

opublikowano: 09-05-2019, 22:00

Bank, który zanotował prawie 1,9 mld zł straty w 2018 r., podniósł oprocentowanie lokat, zwłaszcza tych, które zapewnią mu świeży dopływ długoterminowego kapitału

Na 3 miesiące

O Idea Banku znów jest głośno, a Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, oczekuje, że bank jak najszybciej przedstawi plan poprawy sytuacji finansowej. Rok 2018 bank, kontrolowany przez Leszka Czarneckiego zakończył stratą w wysokości 1,89 mld zł i potrzebne jest jego dokapitalizowanie. Mogą to zrobić obecni akcjonariusze, może nowy inwestor, wreszcie — jak sugeruje Jacek Jastrzębski — bank powinien też na wszelki wypadek przedstawić plan autosanacji. Wieści z Idea Banku z pewnością wzbudzają niepokój klientów, ale dla nich najważniejszy jest fakt, że depozyty o równowartości do 100 tys. EUR (czyli około 430 tys. zł) gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Idea Bank ma w ofercie lokaty z limitami wkładu znacznie wyższymi, ale akurat na trzymiesięcznej lokacie Happy zdeponować można zaledwie 20 tys. zł. Oprocentowanie w skali roku to 4 proc. i jest to stawka, którą proponują także cztery inne instytucje. Każda stawia jednak warunki. Stosunkowo najmniej uciążliwe są w Getin Banku, który wymaga korzystania z bankowości mobilnej. Limit wkładu jest taki sam jak w Idei, czyli 20 tys. zł. W Nest Banku jest to 10 tys. zł, a warunkiem koniecznym jest założenie konta osobistego. W Plus Banku z lokaty mogą skorzystać tylko nowi klienci (limit to także 10 tys. zł), a najwięcej zachodu jest z założeniem lokaty w promocji Lubię to polecam w Millennium, w której 4 proc. w skali roku to nagroda za skuteczne polecenie konta 360 stopni lub założenie takiego konta z polecenia. Maksymalna wartość depozytu to 15 tys. zł.

Znacznie więcej — bo 1 mln zł — ulokować można na lokacie Nr 1 w Idea Banku, której oprocentowanie to 3 proc. To zwycięzca rankingu lokat 3-miesięcznych bez dodatkowych warunków. Wiceliderem zestawienia jest InBank (2,45 proc.), a ponad 2 proc. oferuje jeszcze tylko Bank Millennium na lokacie mobilnej (2,25 proc.). Mniejsze banki oferują zwykle po 1,2-1,6 proc., te większe nie wychodzą poza 1 proc., a w największym — PKO BP — lokata internetowa ma oprocentowanie w wysokości 0,8 proc.

Na 6 miesięcy

Nest Bank z lokatą Witaj utrzymał pozycję lidera rankingu lokat na 6 miesięcy. Nie zmienił też jej warunków, co oznacza, że nie będzie to raczej produkt szczególnie pożądany, bo limit depozytu to zaledwie 10 tys. zł, a warunków do spełnienia bez liku. Trzeba założyć Nest Konto oraz złożyć depozyt w ciągu 30 dni od aktywacji rachunku bankowego, a ponadto w co najmniej jednym miesiącu kalendarzowym przelać wynagrodzenie na Nest Konto w wysokości nie mniejszej niż 1 tys. zł (lub 6 tys. zł w przypadku rachunku firmowego, z którego dodatkowo trzeba opłacić zaliczkę podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego lub składkę do ZUS). Lokata jest dostępna wyłącznie dla nowych klientów, a po sześciu miesiącach pieniądze mogą trafić automatycznie na 6-miesięczną Nest Lokatę, której oprocentowanie wynosi obecnie 1,7 proc. (limit wkładu to 2 mln zł, a z oferty skorzystać mogą wszyscy klienci). Konkurencja nie depcze Nest Bankowi po piętach, ale do czołówki rankingu wrócił — a jakże — Idea Bank z lokatą Na nowe środki Plus, której oprocentowanie wynosi 3,4 proc. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest to, by na lokacie znalazły się tzw. nowe środki. Może to być nawet 1 mln zł. Trzeba też posiadać ROR. Jako nowe środki uznawana jest nadwyżka ponad tzw. saldo bazowe, czyli łączne saldo wszystkich środków pieniężnych posiadacza rachunku w banku (na ROR, rachunkach oszczędnościowych, lokatach, lokatach strukturyzowanych i innych) na koniec 20 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym wpłynęły pieniądze na rachunek lokaty. Plus Bank też nagradza tylko tzw. nowe środki, ale w maju na lokacie Nowa kasa, większy zysk proponowane oprocentowanie to 2,2 proc., o 0,4 pkt proc. mniej niż przed miesiącem. Ta obniżka zepchnęła lokatę na czwarte miejsce, bo nieco więcej daje NeoBank.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wśród lokat bez dodatkowych warunków na prowadzeniu umocnił się Idea Bank, który z 2,9 do 3 proc. podniósł oprocentowanie lokaty Nr 1. Nie zmieniło się natomiast oprocentowanie lokaty w InBanku, które wynosi 2,65 proc. Z czołówki wypadł Plus Bank, który oferował 2,6 proc. Teraz najlepsza propozycja tej instytucji to 1,5 proc. na lokacie mobilnej.

Na 12 miesięcy

Do niedawna ranking lokat o dłuższym terminie był najbardziej stabilny, ale w tym roku zaczęło się to zmieniać, a banki co rusz to podnoszą, to obniżają oprocentowanie. Nest Bank, który przewodził zestawieniu jeszcze przed miesiącem, po kolejnej obniżce oprocentowania lokaty Lojalnej (w marcu wynosiło 2,8 proc., w kwietniu 2,55 proc., obecnie 2,25 proc.) spadł na czwarte miejsce, które dzieli z BOŚ Bankiem. Więcej dają nie tylko NeoBank i Getin Bank (oba banki utrzymały oprocentowanie sprzed miesiąca), ale także Idea Bank, który wskoczył na pozycję nr 1 z lokatą Na nowe środki Plus. Jej oprocentowanie to — bagatela — 3,5 proc. Bagatela, bo to propozycja wyraźnie odstająca od reszty stawki. Bank potrzebuje jednak kapitału i stabilności, a cenę za to musi płacić wysoką. Warunki, które musi spełnić klient, by skorzystać z tej oferty, są analogiczne jak w przypadku lokaty na 6 miesięcy o tej samej nazwie. Zdeponować można nawet 1 mln zł.

Idea Bank wysforował się też na prowadzenie w rankingu lokat rocznych bez dodatkowych warunków. Na lokacie nomen omen Nr 1 proponuje 3,1 proc. Jeszcze miesiąc temu, a więc przed publikacją raportu finansowego, w którym po raz kolejny zapewniono, że błędy przeszłości są już rozliczone, oprocentowanie tej lokaty wynosiło 2,7 proc. Podwyżka spowodowała, że Idea Bank przeskoczył Inbank oferujący na lokacie standardowej 2,85 proc. w skali roku. W pierwszej piątce utrzymał się także Toyota Bank z lokatą Plus (2,3 proc.), a awansowały do niej Credit Agricole (na tej lokacie nie ma limitu wkładu) i Nest Bank (limit to 2 mln zł). Z tonu spuścił natomiast Plus Bank, który obniżył procentowanie kilku lokat z 2 do 1,8 proc. Z większych banków 1,5 proc. na lokacie 12-miesięcznej SuperProcent oferuje Bank Millennium, Bank Pekao na e-lokacie i lokacie mobilnej proponuje 1,2 proc., a BNP Paribas 1 proc. Podobne stawki obowiązują w ING i PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane