Idea Bank słono płaci za lojalność

opublikowano: 09-05-2019, 22:00

Bank, który zanotował prawie 1,9 mld zł straty w 2018 r., podniósł oprocentowanie lokat, zwłaszcza tych, które zapewnią mu świeży dopływ długoterminowego kapitału

Na 3 miesiące

O Idea Banku znów jest głośno, a Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, oczekuje, że bank jak najszybciej przedstawi plan poprawy sytuacji finansowej. Rok 2018 bank, kontrolowany przez Leszka Czarneckiego zakończył stratą w wysokości 1,89 mld zł i potrzebne jest jego dokapitalizowanie. Mogą to zrobić obecni akcjonariusze, może nowy inwestor, wreszcie — jak sugeruje Jacek Jastrzębski — bank powinien też na wszelki wypadek przedstawić plan autosanacji. Wieści z Idea Banku z pewnością wzbudzają niepokój klientów, ale dla nich najważniejszy jest fakt, że depozyty o równowartości do 100 tys. EUR (czyli około 430 tys. zł) gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Idea Bank ma w ofercie lokaty z limitami wkładu znacznie wyższymi, ale akurat na trzymiesięcznej lokacie Happy zdeponować można zaledwie 20 tys. zł. Oprocentowanie w skali roku to 4 proc. i jest to stawka, którą proponują także cztery inne instytucje. Każda stawia jednak warunki. Stosunkowo najmniej uciążliwe są w Getin Banku, który wymaga korzystania z bankowości mobilnej. Limit wkładu jest taki sam jak w Idei, czyli 20 tys. zł. W Nest Banku jest to 10 tys. zł, a warunkiem koniecznym jest założenie konta osobistego. W Plus Banku z lokaty mogą skorzystać tylko nowi klienci (limit to także 10 tys. zł), a najwięcej zachodu jest z założeniem lokaty w promocji Lubię to polecam w Millennium, w której 4 proc. w skali roku to nagroda za skuteczne polecenie konta 360 stopni lub założenie takiego konta z polecenia. Maksymalna wartość depozytu to 15 tys. zł.

Znacznie więcej — bo 1 mln zł — ulokować można na lokacie Nr 1 w Idea Banku, której oprocentowanie to 3 proc. To zwycięzca rankingu lokat 3-miesięcznych bez dodatkowych warunków. Wiceliderem zestawienia jest InBank (2,45 proc.), a ponad 2 proc. oferuje jeszcze tylko Bank Millennium na lokacie mobilnej (2,25 proc.). Mniejsze banki oferują zwykle po 1,2-1,6 proc., te większe nie wychodzą poza 1 proc., a w największym — PKO BP — lokata internetowa ma oprocentowanie w wysokości 0,8 proc.

Na 6 miesięcy

Nest Bank z lokatą Witaj utrzymał pozycję lidera rankingu lokat na 6 miesięcy. Nie zmienił też jej warunków, co oznacza, że nie będzie to raczej produkt szczególnie pożądany, bo limit depozytu to zaledwie 10 tys. zł, a warunków do spełnienia bez liku. Trzeba założyć Nest Konto oraz złożyć depozyt w ciągu 30 dni od aktywacji rachunku bankowego, a ponadto w co najmniej jednym miesiącu kalendarzowym przelać wynagrodzenie na Nest Konto w wysokości nie mniejszej niż 1 tys. zł (lub 6 tys. zł w przypadku rachunku firmowego, z którego dodatkowo trzeba opłacić zaliczkę podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego lub składkę do ZUS). Lokata jest dostępna wyłącznie dla nowych klientów, a po sześciu miesiącach pieniądze mogą trafić automatycznie na 6-miesięczną Nest Lokatę, której oprocentowanie wynosi obecnie 1,7 proc. (limit wkładu to 2 mln zł, a z oferty skorzystać mogą wszyscy klienci). Konkurencja nie depcze Nest Bankowi po piętach, ale do czołówki rankingu wrócił — a jakże — Idea Bank z lokatą Na nowe środki Plus, której oprocentowanie wynosi 3,4 proc. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest to, by na lokacie znalazły się tzw. nowe środki. Może to być nawet 1 mln zł. Trzeba też posiadać ROR. Jako nowe środki uznawana jest nadwyżka ponad tzw. saldo bazowe, czyli łączne saldo wszystkich środków pieniężnych posiadacza rachunku w banku (na ROR, rachunkach oszczędnościowych, lokatach, lokatach strukturyzowanych i innych) na koniec 20 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym wpłynęły pieniądze na rachunek lokaty. Plus Bank też nagradza tylko tzw. nowe środki, ale w maju na lokacie Nowa kasa, większy zysk proponowane oprocentowanie to 2,2 proc., o 0,4 pkt proc. mniej niż przed miesiącem. Ta obniżka zepchnęła lokatę na czwarte miejsce, bo nieco więcej daje NeoBank.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Wśród lokat bez dodatkowych warunków na prowadzeniu umocnił się Idea Bank, który z 2,9 do 3 proc. podniósł oprocentowanie lokaty Nr 1. Nie zmieniło się natomiast oprocentowanie lokaty w InBanku, które wynosi 2,65 proc. Z czołówki wypadł Plus Bank, który oferował 2,6 proc. Teraz najlepsza propozycja tej instytucji to 1,5 proc. na lokacie mobilnej.

Na 12 miesięcy

Do niedawna ranking lokat o dłuższym terminie był najbardziej stabilny, ale w tym roku zaczęło się to zmieniać, a banki co rusz to podnoszą, to obniżają oprocentowanie. Nest Bank, który przewodził zestawieniu jeszcze przed miesiącem, po kolejnej obniżce oprocentowania lokaty Lojalnej (w marcu wynosiło 2,8 proc., w kwietniu 2,55 proc., obecnie 2,25 proc.) spadł na czwarte miejsce, które dzieli z BOŚ Bankiem. Więcej dają nie tylko NeoBank i Getin Bank (oba banki utrzymały oprocentowanie sprzed miesiąca), ale także Idea Bank, który wskoczył na pozycję nr 1 z lokatą Na nowe środki Plus. Jej oprocentowanie to — bagatela — 3,5 proc. Bagatela, bo to propozycja wyraźnie odstająca od reszty stawki. Bank potrzebuje jednak kapitału i stabilności, a cenę za to musi płacić wysoką. Warunki, które musi spełnić klient, by skorzystać z tej oferty, są analogiczne jak w przypadku lokaty na 6 miesięcy o tej samej nazwie. Zdeponować można nawet 1 mln zł.

Idea Bank wysforował się też na prowadzenie w rankingu lokat rocznych bez dodatkowych warunków. Na lokacie nomen omen Nr 1 proponuje 3,1 proc. Jeszcze miesiąc temu, a więc przed publikacją raportu finansowego, w którym po raz kolejny zapewniono, że błędy przeszłości są już rozliczone, oprocentowanie tej lokaty wynosiło 2,7 proc. Podwyżka spowodowała, że Idea Bank przeskoczył Inbank oferujący na lokacie standardowej 2,85 proc. w skali roku. W pierwszej piątce utrzymał się także Toyota Bank z lokatą Plus (2,3 proc.), a awansowały do niej Credit Agricole (na tej lokacie nie ma limitu wkładu) i Nest Bank (limit to 2 mln zł). Z tonu spuścił natomiast Plus Bank, który obniżył procentowanie kilku lokat z 2 do 1,8 proc. Z większych banków 1,5 proc. na lokacie 12-miesięcznej SuperProcent oferuje Bank Millennium, Bank Pekao na e-lokacie i lokacie mobilnej proponuje 1,2 proc., a BNP Paribas 1 proc. Podobne stawki obowiązują w ING i PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy