Idea TFI i IDMSA zapłacą za błędy

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 19-03-2014, 00:00

Tak wysokie kary na naszym rynku to rzadkość: Idea TFI ma zapłacić 1 mln zł, a DM IDMSA 0,5 mln zł.

W opinii urzędników Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), broker, jako podmiot zarządzający funduszami Idea TFI, kupował obligacje emitentów o wątpliwej wiarygodności kredytowej, a niektóre transakcje przeprowadzane były w warunkach, w których istniał konflikt interesów. W ocenie KNF, broker kierował się przede wszystkim interesem własnym, polegającymm.in. na osiągnięciu zysku z przeprowadzanych emisji, nie dbając przy tym należycie o dobro klientów funduszy.

Zdaniem nadzorcy, władze Idei TFI były świadome, że konflikt istnieje, ale mimo to nie wypowiadały umowy o zarządzanie z domem maklerskim, który jest dominującym akcjonariuszem towarzystwa. Ponadto TFI przedstawiało m.in. nierzetelne informacje o ryzyku związanym z inwestowaniem w fundusz Idea Obligacji. W sprawozdaniu finansowym Idea Premium zabrakło natomiast pełnych wyjaśnień dotyczących ekspozycji na Dolnośląskie Surowce Skalne, spółkę budowlaną, która z hukiem upadła po problemach z kontraktem na wykonanie autostrady A2.

Reakcja KNF na to, w jaki sposób funkcjonują i współpracują ze sobą Idea TFI oraz DM IDMSA, jest pochodną wpadki inwestycyjnej z 2012 r. Wówczas wyszło na jaw, że flagowy fundusz Idea Premium mocno zaangażowany jest w obligacje spółek, które miały problemy finansowe i istniało poważne zagrożenie, że nie wykupią one papierów dłużnych. Kiedy ryzyko się zmaterializowało, fundusz poniósł ogromne straty, klienci zarządzili ewakuację, a TFI nie było w stanie przez pół roku odkupować jednostek.

Zmiany nastąpiły dopiero niespełna rok po odwieszeniu wycen funduszu — rozwiązano umowę z DM IDMSA, a aktywami zarządzają już samodzielnie specjaliści, zatrudnieniu przez TFI, które zmienia nazwę na Inventum. Władze Idei poinformowały, że po otrzymaniu uzasadnienia decyzji KNF rozważą złożenie odwołania. W komunikacie towarzystwa podkreślono również, że zdaniem zarządu wysokość kary jest nieadekwatna do uchybień.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane