Idea zwolni połowę pracowników

opublikowano: 19-06-2019, 11:50

750 pracowników banku straci pracę w ramach restrukturyzacji jaką ogłasza Idea. Pod nóż pójdzie też sieć banku.

 Tego ruchu należało się od dawna spodziewać. Idea drastycznie zmniejsza zatrudnienie. Kilka tygodni temu z zarządu z banku odeszło trzech członków zarządu. Rynek zastanawiał się czym spowodowane są dymisji. Przyglądając się funkcjom jakie sprawowali menedżerowie, związane głównie z rozbudową biznesu, można było spodziewać się, że chodzi o odchudzenie kierownictwa, w którym zostali ludzie od finansów, ryzyka. I prezes.

Dzisiaj Idea opublikowała informację, że rozpoczyna proces restrukturyzacji  biznesu. Szczegółów na czym będzie polegać operacja w komunikacie zbyt wiele nie ma, jest natomiast jedna ważna wiadomość: w ciągu pół roku bank zwolni 750 osób, czyli mniej więcej połowę stanu.

„Zapowiedzią tych działań było wcześniejsze zmniejszenie liczby Członków Zarządu” – czytamy w informacji.

Bank podaje również, że stosownie do redukcji personelu zmniejszy liczbę placówek, ale nie podaje o ile. Można jednak założyć, że praktycznie cała sieć banku, w tym słynne, kosmicznie drogie huby, gdzie bariści warzyli kawę, pójdzie pod klucz. Podczas konferencji prasowej, na której Idea podawał wyniki za I kwartał, Jerzy Pruski, prezes spółki pośrednio dawał do zrozumienia, że bank mógłby stać się w przyszłości niszową, internetową instytucją.

Zgodnie z przedstawionymi wtedy założeniami biznesu zrestrukturyzowanej Idei, miałaby ona skoncentrować się na działalności leasingowej, finansowaniu wybranych segmentów rynku i zbieraniu depozytów przez Internet. W takim modelu, opartym się o mało ryzykowne, i mało kapitałochłonne, a marżowe aktywa bank powinien odzyskać rentowność, a w następnym kroku, poprawić sytuację kapitałową.

Obecnie Idea znajduje się daleko poniżej europejskich, nie mówiąc o krajowych normach kapitałowych.

Zwolenie pracowników było oczekiwanym ruchem ze strony zarządu. Po pierwsze jest to oczywisty i najprostszy sposób szukania oszczędności. Po drugie, bank, redukując drastycznie biznes i bilans nie potrzebuje tylu pracowników. Po trzecie wreszcie, unikając generalnych ocen, jakość załogi Idei w świetle szeregu skandali związanych ze sprzedażą rozmaitych instrumentów finansowych, nadzoru, zarządzania ryzykiem, bilansem, pozostawia wiele do życzenia.

Z wielkiej przed laty idei budowy banku przyjaznego dla przedsiębiorców została dzisiaj maszynka do ściągania depozytów przez Internet. Trzeba przyznać, nadzwyczaj sprawna.

 

Jeden z oddziałów Idea Bank
fot. Maciej Luczniewski / Gazeta Polska / FORUM
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: eugeniusz twaróg

Polecane