IDM: Dolar wciąż w pobliżu minimów

Anna Wrzesińska
opublikowano: 17-11-2009, 11:19

Początek tygodnia charakteryzował się silnym wzrostem indeksów akcji. Zwyżkom przede wszystkim pomogły lepsze niż oczekiwano dane na temat sprzedaży detalicznej, a także ponowne zapewnienie szefa Fed, iż stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy okres czasu.

Rynki mają na uwadze ten fakt, co wzmaga presję na dalsze osłabiania się waluty amerykańskiej. Z kolei D. Kohn dodał, że obecny poziom stóp procentowych miał zachęcić do inwestycji w bardziej ryzykowne aktywa, natomiast Fischer oświadczył,  że Fed jest świadomy ryzyka wynikającego z dolarowego ‘carry trade’.  Pomimo, iż generalnie przemówienie Bernanke miało dość negatywny wydźwięk jeśli chodzi o perspektywy dla gospodarki amerykańskiej (niska aktywność gospodarcza, za wysokie bezrobocie oraz pozostające niektóre czynniki ryzyka), to USD pozostawał blisko minimów.

W dniu dzisiejszym na początku sesji europejskiej widzimy lekkie odreagowanie na dolarze. Jednak sytuacja techniczna, jak i utrzymujące się dobre nastroje na rynkach powinny w dalszym ciągu wspierać ruchy trendowe na dolarze.  Eurodolar testował w dniu wczorajszym ponownie poziom 1,50, jednak na dobre drogę do dalszych wzrostów na tej parze otworzyłoby przełamanie poziomu 1,5062. Dziś poznamy dane na temat inflacji PPI, napływów kapitałów długoterminowych, a także produkcji przemysłowej, tak więc powinniśmy obserwować większą zmienność na dolarze w dniu dzisiejszym.
W dłuższej perspektywie obecny sentyment do dolara mógłby zmienić wzrost awersji do dolara bądź zmiany w politycy monetarnej USA.

EUR/PLN

W dniu dzisiejszym obserwujemy lekkie odreagowanie na złotym, co ma związek z niewielkim odreagowaniem na rynkach akcji obserwowanym w czasie sesji azjatyckiej. Eurozłoty powinien znaleźć już opór w rejonie 1,1160-4,1250, gdzie przebiega również 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym. Nie zmienia to jednak układu technicznego na wykresie, gdzie EUR/PLN znajduje się w trendzie spadkowym. Utrzymujący się pozytywny sentyment Inwestycyjny w dalszym ciągu powinien wspierać złotego.
 
EUR/USD

Eurodolar w dalszym ciągu handlowany jest blisko ostatnich szczytów, czemu sprzyja utrzymujący się apetyt na ryzyko, a także stanowisko Fed w sprawie poziomu stóp procentowych w USA. W czasie sesji europejskiej obserwujemy odreagowanie na dolarze, jednak obecną sytuację może zmienić seria danych makroekonomicznych publikowanych z USA. Umocnienie dolara może być kontynuowane w okolice 1,4890, gdzie znajduje się najbliższe wsparcie. Przełamanie 1,5065 potwierdziłoby chęć kontynuacji trendu wzrostowego na eurodolarze.

GBP/USD

GBP/USD ustanowił w dniu wczorajszym nowe maksimum lokalne. Obserwowaliśmy lekkie odreagowanie i obecnie funt kontynuuje umacnianie się. Opublikowane w dniu dzisiejszym dane na temat inflacji CPI okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych, jednak inflacja w dalszym ciągu znajduje się poniżej celu Banku Anglii.
Zdaniem twórców polityki monetarnej, to jeszcze nie jest czas by czynić jakiekolwiek zmiany, pomimo oznak niewielkiego ożywienia. Najbliższy opór na tej parze na poziomie 1,6930 wyznacza rozszerzenie 127,2% całości fali korekcyjnej z poziomu 1,6841 w okolice 1,6516. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,6780.

USD/JPY

Wyłamanie dołem z wąskiego zakresu wahań 89,30-89,70 przyczyniło się do  umocnieniem jena. W czasie sesji azjatyckiej obserwowaliśmy większą aktywność na parach jenowych, gdzie waluta japońska zyskiwała na wartości. Do pogorszenie nastrojów przyczyniły się bardziej gołębie notatki z posiedzenia banku centralnego Australii, z których dowiedzieliśmy się, że  tempo wzrostu stóp procentowych pozostaje kwestią otwartą, co pozostawia pod znakiem zapytanie grudniową decyzję w sprawie stóp. Utrzymująca się słabość dolara powinna sprzyjać spadkom na USD/JPY. Najbliższy opór na poziomie 89,40.

Anna Wrzesińska
IDM

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska

Polecane