IKEA kupuje farmy wiatrowe w Polsce

  • Emil Górecki
opublikowano: 19-02-2015, 10:40

Grupa IKEA kupiła farmę wiatrową we Wróblewie w województwie łódzkim i zobowiązała się do zakupu kolejnych dwóch: w Gizałkach oraz Lubartowie.

Według prognoz, inwestycje te umożliwią koncernowi pokrywać zużycie energii przez wszystkie sklepy, centra handlowe, fabryki, centra dystrybucji oraz biura firmy. Nowe farmy wiatrowe mogą wytworzyć łącznie do 339 GWh energii rocznie. IKEA posiada jeszcze trzy farmy wiatrowe na Podkarpaciu (w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich), które według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh rocznie.

- Inwestycje w farmy wiatrowe w Polsce to kolejny krok w realizacji globalnej strategii zrównoważonego rozwoju, która zakłada osiągnięcie niezależności energetycznej przez grupę do 2020 r. Chcemy wytwarzać tyle energii ze źródeł odnawialnych, ile zużywamy we wszystkich naszych sklepach, fabrykach, centrach handlowych czy biurach. Oprócz farm wiatrowych inwestujemy także w inne odnawialne źródła energii, takie jak instalacje do spalania biomasy w fabrykach, kolektory słoneczne czy pompy ciepła – mówi Evelyn Higler, prezes IKEA Retail w Polsce.

Według prognoz wszystkie sześć farm wiatrowych grupy IKEA w Polsce będzie co roku wytwarzać do 473 GWh energii wiatrowej, co razem z energią cieplną produkowaną z biomasy przez IKEA Industry pokryje całe zapotrzebowanie Grupy na terenie kraju.

Energia wiatrowa na poziomie 473 GWh Odpowiada średniemu rocznemu zużyciu elektryczności przez 225 tys. polskich gospodarstw domowych i umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 449 tys. ton – tyle, ile 155 tys. samochodów.

Do końca roku grupa IKEA zainwestuje 1,5 mld EUR w energetykę wiatrową i słoneczną. Zobowiązała się do zakupu 314 turbin wiatrowych w dziewięciu krajach i zainstalowania 700 tys. paneli słonecznych na dachach swoich budynków. Oprócz Polski IKEA inwestuje w farmy wiatrowe w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Danii, Francji, Niemczech, Irlandii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu