IKEA zamierza oferować klientom… sałatę

opublikowano: 04-04-2019, 12:55

Największa na świecie firma meblarska przygotowuje się do serwowania sałaty uprawianej w nowoczesnych pojemnikach poza jej sklepami, donosi Reuters, Ma to na celu poprawę profilu środowiskowego spółki.

Szwedzki potentat zaprezentował już jeden takich pojemników/kontenerów naświetlanych diodami LED podczas eventu, który miał miejsce w firmowym sklepie w niemieckim Kaarst. IKEA oczekuje, że rozpocznie serwowanie sałatek dla klientów w swoich restauracjach od projektów pilotażowych w dwóch sklepach w Szwecji w przyszłym miesiącu.

Sadzonki sałaty czerwonej i bazylii uprawianych na zlecenie koncernu IKEA
Zobacz więcej

Sadzonki sałaty czerwonej i bazylii uprawianych na zlecenie koncernu IKEA fot. REUTERS/Wolfgang Rattay/Forum

Uprawą roślin zajmie się zewnętrzna firma Bonbio. W specjalnym kontenerze znajdzie się około  3600 roślinek, a uprawa będzie zasilana substancjami odżywczymi wydobywanymi z odpadów organicznych, w tym resztkami z restauracji IKEA.

System ten, znany jako uprawa hydroponiczna, oznacza, że rośliny nie potrzebują gleby ani pestycydów, i zużywają o 90 proc. mniej wody i mniej niż połowę powierzchni konwencjonalnego rolnictwa, a lampy LED mają być zasilane energią odnawialną. Według szacunków, z każdego pojemnika można zebrać około 15-20 kg sałatek dziennie

Sprzedaż produktów IKEA, takich jak hot dogi czy szwedzkie klopsiki, stanowi około 5 proc. obrotów grupy, które kształtują się na poziomie 35 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy