Ile naprawdę traci "Frankowski" (WYKRES DNIA)

"Raport o stabilności systemu finansowego" opublikowany właśnie przez NBP przynosi kilka ciekawych informacji na temat zadłużenia Polaków we franku szwajcarskim.

Okazuje się, że aktualny* kurs franka jest około 52 proc. wyższy niż średni kurs, po którym zostały zaciągnięte kredyty w CHF w latach 2005-2011. Ten średni kurs to 2,35 zł.

Zobacz więcej

Na zielono pełna rata (np. jeśli zaciągnąłeś kredyt na początku 2010 r., jest ona około 30 proc. wyższa niż w momencie zawarcia transakcji), na niebiesko rata łączna

Jednak przeciętny Frankowski tak mocno tego nie odczuwa. Dzięki niższym stopom procentowym w Szwajcarii, średni wzrost wielkości raty dla kredytów udzielonych w latach 2005-2010 wynosi "tylko" 23 proc.Na poniższym wykresie można znaleźć miesiąc zadłużenia się i zmianę w racie:

Jak wygląda wartość kredytu do nieruchomości stanowiącej jego zabezpieczenie (wskaźnik LtV)? Okazuje się, że dla trzech kwartałów średnia wartość kredytu przekracza już wartość nieruchomości. Te pechowe kwartały to III i IV kwartał 2007 i III kwartał 2008.

... ja brałem w II kwartale 2007 ;(

* kalkulacje NBP na koniec X 2011

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Ile naprawdę traci "Frankowski" (WYKRES DNIA)