Import żywności bez reglamentacji

Jarosław Królak
opublikowano: 13-09-2002, 00:00

Od wczoraj obowiązuje kolejna nowelizacja ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia. Jedną z nowości jest zniesienie zezwoleń Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) na produkcję, import i wprowadzanie do obrotu żywności.

31 grudnia 2002 r. wygasną zezwolenia na import żywności wydane na podstawie poprzedniej ustawy. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2003 r. żywność ma być importowana bez konieczności uzyskania zezwolenia. Jest jednak jeden warunek. Muszą wejść w życie stosowne rozporządzenia resortu zdrowia. Jeśli nie pojawią się do końca 2002 r., importerzy dostaną po kieszeni.

— Ustawa w ogóle znosi system reglamentacji. Ministerstwo Zdrowia ma obowiązek wydać około 17 aktów wykonawczych do nowej ustawy. Kilka jest bardzo istotnych z punktu widzenia importerów. Jeśli na czas nie wejdą w życie, uniemożliwi to przywóz do Polski określonych produktów. Importerzy poniosą straty — mówi Agnieszka Suchecka-Tarnacka, radca prawny w kancelarii Hogan & Hartson.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że prace nad rozporządzeniami trwają.

Rocznie do Polski przywozi się żywność o wartości około 13,9 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Import żywności bez reglamentacji