Incuvo ma wzięcie

W platformę uwierzyli fundusz Giza I i prywatni inwestorzy. Start-upów z sukcesem jest więcej, pieniędzy mniej

Wrocławskie Centrum Badań EIT+, które w ramach unijnego działania 3.1. wspierającego działalność innowacyjną zainwestowało w 13 start-upów, właśnie na jednym z nich nieźle zarobiło i pewnie jeszcze zarobi. Chodzi o spółkę Incuvo, która opracowuje platformę Createrria do tworzenia własnych gier wideo.

BEZ REFLEKSJI: Maciej Hazubski, członek rad nadzorczych warszawskiego inkubatora Ventures Hub i olsztyńskiego InQbe, uważa, że model wspierania start-upów sprawdził się i wielka szkoda, że w najbliższych latach rząd chce lwią część unijnych funduszy przekazać naukowcom, a nie biznesmenom. [FOT. WM]
Zobacz więcej

BEZ REFLEKSJI: Maciej Hazubski, członek rad nadzorczych warszawskiego inkubatora Ventures Hub i olsztyńskiego InQbe, uważa, że model wspierania start-upów sprawdził się i wielka szkoda, że w najbliższych latach rząd chce lwią część unijnych funduszy przekazać naukowcom, a nie biznesmenom. [FOT. WM]

— Pod koniec września udziały zostały sprzedane grupie inwestorów prywatnych. Po raz pierwszy zastosowaliśmy model transakcyjny typu earn-out, typowy dla umów licencyjnych. Otrzymaliśmy określoną kwotę od razu, a część ewentualnego dodatkowego wynagrodzenia zależy od przyszłych zysków kupującego związanych z projektem. Możemy liczyć na dodatkowe wpływy w przyszłości, tym większe, im lepiej spółka będzie sobie radziła — mówi Klaudia Piątek z EIT+. EIT+ przeznacza pieniądze ze sprzedaży spółek na inwestycje w innowacyjne technologie. Poza Incuvo sprzedał już za 1,5 mln zł 33 proc. spółki NuMed, która opracowała metodę diagnozowania próchnicy wtórnej.

Światowe pieniądze

Incuvo zauważył już w ubiegłym roku Giza Polish Ventures I, fundusz z izraelskimi korzeniami, który ma 80 mln zł, a dotychczas zainwestował w sześć spółek w Polsce. Przed wrześniową transakcją kapitał Incuvo wynosił 4 mln zł: udziały EIT+ były warte 800 tys. zł, Incuvo Technology

(spółka jawna należąca do współtwórców) miało udziały za 1,2 mln zł, a GPV — za 2 mln zł.

— Przygotowujemy się do kolejnej rundy finansowania, które powinno się pojawić w ciągu pół roku. Myślimy o pozyskaniu kapitału z Europy i USA — mówi Wojciech Borczyk, współtwórca i członek zarządu Incuvo. Obecnie Incuvo szlifuje platformę na światową premierę, która odbędzie się w listopadzie. Trwają testy w Kanadzie i Australii. Aplikacja będzie do pobrania za darmo. Ma zarabiać na reklamach i mikropłatnościach, np. za wykorzystanie do stworzenia gry unikalnego przedmiotu. Incuvo było pierwszą firmą z Polski zaproszoną przez akcelerator YetiZen z Doliny Krzemowej.

Test naukowca

Sukcesy mają i inni, w tym warszawski inkubator Ventures Hub i olsztyński InQbe.

— W ramach tych dwóch inkubatorów zainwestowaliśmy 40 mln zł w ponad 50 projektów. Udało nam się wyjść całkowicie z dwóch spółek, częściowo z czterech, a dla pięciu pozyskać kolejne rundy finansowania. Średnioroczna stopu zwrotu przekroczyła 50 proc. Pięć projektów się nie powiodło — mówi Maciej Hazubski, członek rad inwestycyjnych obu inkubatorów.

Problem w tym, że unijnych dotacji dla inkubatorów ubędzie. W latach 2014-20 Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przewiduje na cały cel tematyczny 3 — podnoszenie konkurencyjności MSP, sektora rolnego oraz rybołówstwa i akwakultury, gdzie inkubatory przedsiębiorczości to element jednego z trzech działań — 502 mln EUR. Wsparcie inkubatorów technologicznych to tylko jeden z wielu elementów, obok m.in. wsparcia funduszy VC, sieci aniołów biznesu, kredytu technologicznego czy funduszu gwarancyjnego. Tymczasem tylko działanie 3.1. pochłonęło w latach 2007-13 niemal 700 mln zł.

— W nowym programie większość pieniędzy ma trafić do naukowców. Nie wiem, czy bez wsparcia takich podmiotów, jak my, będą potrafili przekuć swoje pomysły w biznes. Warto kontynuować coś, co się sprawdziło, a my jesteśmy dowodem, że pieniądze nie poszły na marne, lecz zaowocowały spółkami, które się rozwijają — uważa Maciej Hazubski.

583 mln zł Tyle Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przekazała dotychczas 43 instytucjom.

530 Tyle spółek zostało powołanych przez te instytucje, które zainwestowały 300 mln zł, a drugie tyle to kapitał prywatny.

900 mln zł O taką kwotę starały się inkubatory w ostatnim konkursie PARP, agencja miała 100 mln zł.

Źródło: PARP
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Incuvo ma wzięcie