Indeks Cen Mieszkań ciągle w dół

DI
opublikowano: 24-01-2013, 14:47

Indeks Cen Mieszkań portalu domy.pl, którego wartość w grudniu wyniosła 848,8 pkt. nie napawa optymizmem.

Wskaźnik wyrażający łączną wartość względną średnich cen ofertowych mieszkań wystawionych do sprzedaży w 10 największych miastach Polski, po raz kolejny odnotował spadek; w stosunku do listopada był niższy o 9,3 pkt., a w porównaniu z grudniem 2011 roku był niższy już o 43,9 pkt, tj. o 4,9%.

Trwającemu nieprzerwanie od dwudziestu miesięcy spadkowi ICM nie widać końca. Na przeszkodzie do zmiany trendu stoi mocno ograniczony popyt na mieszkania przy wciąż rosnącej puli ofert wystawionych na sprzedaż. Lekarstwem na ten stan zdaje się wcale nie być poluzowanie polityki kredytowej; nie tylko bowiem łatwość otrzymania kredytu na mieszkanie warunkuje chęć do jego zaciągnięcia. Obecnie większym problemem dla klientów zdaje się być nie tyle ewentualna odmowa udzielenia kredytu przez bank, ale strach przed niemożnością regulowania przyszłych rat. Niepewność zatrudnienia, spadek tempa wzrostu wynagrodzeń, rosnące koszty życia i docierające zewsząd komunikaty o konieczności „zaciskania pasa” skłaniają raczej do oszczędzania niż do zaciągania nowych zobowiązań.

Jednocześnie klienci dysponujący środkami wystarczającymi do samodzielnego sfinansowania zakupu mieszkania, nie śpieszą się z decyzjami licząc na to, że ceny jeszcze spadną.Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane