Indeks DAX przejdzie metamorfozę

opublikowano: 03-09-2021, 11:18

Skład flagowego indeksu giełdy we Frankfurcie powiększy się o dziesięć spółek, a w konsekwencji jego profil będzie bardziej wzrostowy.

Portfel DAX-a powiększy się z 30 do 40 spółek, a analitycy JP Morgana przewidują, że wejdą do niego szybciej rosnące i wyżej wyceniane spółki, jak Zalando i dostawca żywności Hello Fresh, a także spółki przemysłowe, jak Airbus i Siemens Healthineers. Na znaczeniu stracą natomiast spółki regularnie płacące dywidendy, jak BASF.

Zmiany zostaną ogłoszone jeszcze dziś do końca dnia przez firmę Qontigo, zależną od Deutsche Boerse. W życie wejdą 20 września. Skutkiem będzie powiększenie kapitalizacji indeksu o około 350 mld EUR.

– DAX robi mały krok z miejsca, w którym jest indeksem o profilu dywidendowym w kierunku indeksu o charakterze wzrostowym - mówi Silke Schluensen z banku inwestycyjnego Stifel, cytowana przez agencję Bloomberg.

Zmiany mają na celu lepsze odzwierciedlenie struktury gospodarki Niemiec. Rewizja został też wymuszona głośnym upadkiem firmy Wirecard przed rokiem - był to pierwszy członek DAX-a, który ogłosił bankructwo. Negatywnie odbiło się to na wizerunku giełdy w Frankfurcie.

Zarządzający funduszami w DWS Group twierdzą, że metamorfoza pozwoli na przyciągniecie większej uwagi do DAX-a ze strony międzynarodowych inwestorów. Portfel będzie też bardziej różnorodny po wejściu do niego spółek e-commerce’owych i medtechów.

DAX jest indeksem dochodowym (a więc uwzględnia pożytki z akcji, jak dywidendy), w odróżnieniu od indeksów cenowych, takich jak Stoxx Europe 600 i S&P500.

Indeksem typu cenowego jest również WIG20. Od 2013 r. GPW oblicza także indeks WIG30, ale nie zyskał on większej popularności.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane