Indeks surowców jest najniżej od 12 lat

opublikowano: 14-01-2015, 09:08

Bloomberg Commodities Index ma najniższa wartość od 12 lat. Spowodowała to przede wszystkim przecena metali: miedzi, ołowiu i niklu.

Cena miedzi spadła najniższej od 6 lat, a nikiel nie był tak tani od 11 miesięcy. Tanieje nadal także ropa. W efekcie Bloomberg Commodities Index, pokazujący ruch cen 22 towarów i surowców, spadł o 1,1 proc. do 100,15 i jest najniżej od sierpnia 2002 roku. W 2014 roku indeks spadł o 17 proc.

Bloomberg Commodities Index przez ostatnie 12 lat

Miedź taniała w Londynie nawet o blisko 9 proc. Nikiel taniał o 3 proc., cena cynku spadła o 2,5 proc., a ołowiu o ponad 3 proc. i był on najtańszy od ponad dwóch. Kursy metali szlachetnych także spadały: srebra o prawie 1 proc., platyny o 0,3 proc., a palladu o prawie 2 proc.

- Nadpodaż i spadający popyt ciągnie rynek towarowy w dół  - powiedział Ayako Sera, strateg z Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd. w Tokio. - Jest wielka niepewność na rynku i trudno spodziewać się zmiany nastrojów przez jakiś czas. Inwestorom trudno teraz podejmować ryzyko – dodał.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane