Indeksy na GPW obroniły pozycje

Paweł Kubisiak
24-10-2002, 00:00

Środowe notowania na warszawskiej giełdzie rozpoczęły się od niewielkich wzrostów większości blue chipów i po kosmetycznych wahaniach koniunktury zakończyły się praktycznie bez zmian indeksów. Poranne wzrosty skutecznie powstrzymały taniejące akcje na europejskich parkietach, gdzie inwestorzy wyprzedawali walory banków i spółek paliwowych. GPW broniła się jednak skutecznie przed spadkami. Ataki strony podażowej ostatecznie zostały powstrzymane przez Radę Polityki Pieniężnej, która niespodziewanie obniżyła stopy o 50- -100 pkt bazowych. Gremium nadzorujące rynek pieniężny zaskoczyło rynek redukując w środę stopy procentowe. Zdecydowana większość analityków nie spodziewała się cięcia stóp w październiku. Mimo zaskoczenia, decyzja RPP nie wywołała przesadnie entuzjastycznych wzrostów na rynku akcji.

Warszawska giełda ponownie pokazała, że rządzi się własnymi prawami, gdyż w przeciwieństwie do reszty Europy, właśnie banki były najsilniejszym sektorem na polskim rynku. Rodzimym bankom wyraźnie pomogła pomoc rządowa dla sektora stoczniowego i państwowe gwarancje dla kredytów zaciągniętych przez Stocznię Gdynia. Na plusie zakończyły sesję BZ WBK, BRE i BPH PBK, a Pekao nie zanotował żadnej zmiany.

Przed spadkami skutecznie broniły się spółki z sektora technologicznego. Bez żadnych zmian zakończył dzień lider sektora, gdyński Prokom. Wcześniej spółka taniała wbrew informacji o podpisanej z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych umowie o wartości 113,8 mln zł.

O 2,2 proc. wzrosła wartość akcji warszawskiego Softbanku. Integrator zinformatyzuje Narodowe Centrum Rozliczeniowe Kart i Bankomatów Białorusi za 33 mln zł. Spółce pomogły doniesienia o rychłym rozpoczęciu przetargu na stworzenie wartego kilkaset milionów złotych zintegrowanego systemu informatycznego PKO BP. Według analityków, największe szanse ma właśnie Softbank.

Niewielką stratę zanotował Comarch, któremu nie pomogły optymistyczne zapowiedzi prezesa krakowskiej firmy na temat wyników II półrocza. Na minusie znalazła się też Netia, która zdołała dogadać się z wierzycielami, wcześniej przeciwnymi układowi.

Na rodzimym parkiecie rozpoczęła się już gra pod wyniki. Firma farmaceutyczna Prosper prognozuje, że w 2002 roku jej zysk netto wyniesie 7,0 mln zł, a sprzedaż 1,37 mld zł. Po tym raporcie akcje spółki wzrosły o 3,6 proc.

Dzięki RPP i dodatniemu otwarciu notowań na Wall Street GPW nie poddała się atakowi niedźwiedzi. Jednak i bez tych sygnałów indeksy GPW skutecznie broniły się przed przeceną. Rynek znajduje się obecnie w przełomowym momencie i jeśli uda się indeksowi WIG 20 przełamać ważne opory, sygnały trwałej poprawy trendu mogą stać się faktem.

Ostatnie wzrosty wielu spółek wywołują u części inwestorów chęć realizacji zysków. Warto jednak zauważyć, że wreszcie do głosu dochodzi przeciwna strona rynku, inwestorzy chętni do kupna walorów. Optymizmem szczególnie napawa popyt ze strony zagranicznych inwestorów. Dla zachodnich graczy polskie akcje zyskały na atrakcyjności po zwycięskim dla zwolenników rozszerzenia Unii Europejskiej referendum w Irlandii.

Zdaniem BPH PBK, warszawskiej giełdzie w dalszym ciągu grozi głębsza korekta. Z technicznego punktu widzenia, największe konsekwencje dla najbliżej przyszłości może mieć nieudany atak na opór w przedziale 1170-1175 pkt w przypadku indeksu WIG 20. Uformowana na wykresie świeca sugeruje, że na rynku zapanowało niezdecydowanie. Biorąc pod uwagę bliskość powyższej bariery taką sytuację może wykorzystać strona podażowa, co może wkrótce przynieść wyraźniejszy ruch korekcyjny. Kilkusesyjne odreagowanie przydałoby się jednak rynkowi sprowadzając go do względnej równowagi ze stanu wykupienia, a możliwość taką zasygnalizowały już niektóre z najszybszych wskaźników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy na GPW obroniły pozycje