Indeksy na GPW tracą wbrew zwyżkom w Europie

Paweł Kubisiak
25-06-2002, 11:15

Warszawska giełda rozpoczęła wtorkowe notowania od niewielkich wzrostów głównych indeksów. Dobre nastroje, które ciągle panują na parkietach Starego Kontynentu, nie trwały jednak długo. Wskaźniki zaczęły się osuwać pod ciężarem Pekao i TP SA. Rynek źle przyjął też niemiecki indeks Ifo, którego spadek sugeruje, że nasi eksporterzy jeszcze długo nie odczują poprawy popytu.

Wbrew rosnącej Europie zwyżki na GPW nie trwały jednak długo. Indeksy osunęły się w dół i wyraźnie widać, że rynek ocenia wczorajsze wzrosty na Wall Street jedynie jako krótkotrwałą korektę. Koniunkturę nieznacznie popsuł też wskaźnik nastrojów niemieckich przedsiębiorców Ifo, który spadł w czerwcu do 91,3 pkt z 91,6 pkt w maju. Analitycy prognozowali, że wskaźnik, opracowywany na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród przedsiębiorców z landów zachodnich, wzrośnie do 91,9 pkt.

Przecenę warszawskich indeksów wywołują taniejące blue chipy, na czele z TP SA i Pekao. Przecena TP SA jest bez wątpienia następstwem artykułu PiG, w którym zwrócono uwage na rosnące zadłużenie spółki. Około 52 proc. długu jest denominowane w umacniającym się euro euro, przez co straty z tytułu różnic kursowych mogą osiągnąć aż 600 mln. Dodatkowo akcje operatora osłabia komunikat agencji Moody`s Investors Services, która potwierdziła długoterminowy rating TPSA, ale zmieniła perspektywę na negatywną.

Kolejny raz do najsłabszych spółek należy zaliczyć Pekao, które pogłębia straty. Banki utraciły sympatię rynku po informacji o upadłości Stoczni Szczecin, gdy wyszło na jaw zaangażowanie kapitałowe w renacjonalizowaną firmę.

Mimo porannej przeceny można spodziewać się, że przebieg sesji na GPW będzie raczej spokojny. Ważnym czynnikiem, który może uspokoić rynki jest półfinałowy mecz Niemcy – Korea, rozpoczynający się 13.30. Praktyka pokazuje, ze rynki w czasie istotnych spotkań notują gwałtowny spadek aktywności inwestorów. Dzisiejszy mecz jest tym bardzie istotny, ze po jednej stronie grają Niemcy, co odbije się na zachowaniu frankfurckiego DAX-a. Pozostałe rynki tez będą śledzić przebieg spotkania. Wszak uczestniczy w nim drużyna gospodarzy, której sprzyjają sędziowie

Nie należy tez zapominać o rozpoczynającym się dwudniowym posiedzeniu RPP. Część inwestorów zechce poczekać na środową decyzję NBP w sprawie stóp procentowych.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Indeksy na GPW tracą wbrew zwyżkom w Europie