Indonezja chce kupić kolejne samoloty Skytruck od Polski

opublikowano: 04-05-2004, 15:30

PAP: Indonezja zamierza kupić od Polski 11 samolotów Skytruck dla swojej marynarki wojennej - poinformował minister obrony Indonezji marszałek Suprihadi, który we wtorek spotkał się z ministrem obrony Jerzym Szmajdzińskim.

Szmajdziński powiedział, że polski kredyt eksportowy dla Indonezji, na zakupy w polskim przemyśle lotniczym, wynosi 75 mln dolarów. Dotychczas Indonezja kupiła w Polsce 11 śmigłowców Mi-2 i cztery samoloty Skytruck.

Szmajdziński zapowiedział wizyty ekspertów, którzy przygotują szczegóły współpracy wojskowo-technicznej i w kształceniu kadr. Zaproponował szkolenie indonezyjskich wojskowych w Akademii Obrony Narodowej i Akademii Marynarki Wojennej. Przypomniał, że w lutym w Dżakarcie podpisano polsko-indonezyjskie porozumienie o współpracy w dziedzinie obronności.

Suprihadi powiedział, że jego kraj jest zainteresowany wspólnymi przedsięwzięciami, w tym udziałem w pracach badawczo-rozwojowych nad kołowym transporterem opancerzonym i pracami nad bezzałogowym statkiem powietrznym. Wyraził też zainteresowanie współpracą w przemyśle stoczniowym.

W rozmowach z indonezyjską delegacją uczestniczyli przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu i PHZ Bumar. Suprihadi podczas pobytu w Polsce odwiedził zakłady lotnicze w Mielcu i Świdniku oraz warszawskie zakłady produkujące radary.

Szmajdziński odnosząc się do przypuszczeń o przejęciu przez Brytyjczyków dowództwa wielonarodowej dywizji środkowo-południowej, powiedział, że to spekulacje. Dowództwo pozostaje polskie, a kontakty z brytyjskimi dowódcami w Iraku są dobre, dodał.

Ministra obrony Indonezji przyjął też we wtorek prezydent Aleksander Kwaśniewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Indonezja chce kupić kolejne samoloty Skytruck od Polski